Curierul Zilei - Box, lupte şi kaiac, de Zilele Piteştiului!
PRIMA PAGINA
Editorial *** ️ ALERTĂ MAXIMĂ ÎN ROMÂNIA. Ce a găsit Poliţia în geanta unui pasager     Fapt divers *** ️ Cîinele l-a împiedicat pe hoţ să plece cu prada     Fapt divers *** ️ S-a spînzurat în Săptămîna Patimilor     Fapt divers *** ️ A ajuns cu mîna distrusă la spital!     Social *** ️ Joia Mare-Cina cea de Taină     Social *** ️ OUG privind coplata serviciilor medicale la privat     Social *** ️ Învăţămîntul profesional relansat!     Social *** ️ Apartamentele s-au scumpit!     Sport *** ️ Vor în careul de aşi!     Sport *** ️ Nini: „Sper să obţinem cel puţin o victorie!“     Sport *** ️ Au pierdut cu 2-1, după pauză!    
 Publicitate pdf
Box, lupte şi kaiac, de Zilele Piteştiului! Imprimare E-mail
(1 vot)
marţi, 15 mai 2018

CSM Piteşti organizează mai multe competiţii sportive

Box, lupte şi kaiac, de Zilele Piteştiului!


Clubul Sportiv Municipal Piteşti va organiza mai multe acţiuni sportive cu prilejul Zilelor Piteşti care se vor sărbători de Sfiinţii Împăraţi Constantin şi Elena, patronii spirituali ai oraşului. Gruparea condusă de directorul Gheorghe Dinu îi invită pe piteşteni să asiste la concursuri de lupte greco-romane, box, kaiac-canoe şi radioamatori. Cele patru întreceri se vor desfăşura în decurs de o săptămînă, din acest weekend şi pînă la finalul săptămînii viitoare.     

Memorialul Bălănescu la lupte

Sîmbătă, de la ora 10, la Sala de Atletică Grea, situată în imediata apropiere a Sălii Sporturilor, va avea loc o nouă ediţie a Memorialului Emilian Bălănescu. Competiţia se desfăşoară în memoria celui care a pus bazele luptelor în Piteşti. Acest sport este unul de mare tradiţie în oraşul nostru, Piteştiul dînd ţării de-a lungul timpului campioni naţionali, europeni şi mondiali. În acest moment, luptele greco-romane şi libere sînt într-o ascensiune graţie muncii depuse de colectivul tehnic din care fac parte antrenorul Ovidiu Croitor, Cătălin Miron şi Vasile Pavelescu. La această întrecere şi-au anunţat participarea peste 200 de copii de la 15 cluburi din ţară. Antrenorul Ovidiu Croitor îşi doreşte o comportare cît mai bună a luptătorilor piteşteni: „Ne dorim să fim primii la acest concurs. Vom participa şi cu Laurenţiu Şerban care recent a cîştigat selecţia organizată de lotul naţional de juniori 3 pentru participarea la Campionatele Europene din Ungaria, de la Gyor, din perioada 15-17 iulie. Este prima lui competiţie de o asemenea anvergură şi sperăm să facă o figură cît mai frumoasă. Avem o colaborare foarte bună cu LPS Piteşti prin domnul profesor Vasile Pavelescu căruia îi mulţumim!“.

Gală cu cei mai buni boxeri

Tot sîmbătă, în parcul Lunca Argeşeşului, între orele 16-18, va avea loc o gală de box la care vor participa componenţii Centrului Olimpic de la Brăila, boxerii de la CSM Piteşti, pugilişti din Slatina, Craiova, dar şi alte cluburi din ţară. Clubul din Ştrand va fi reprezentat la acest concurs de Alexandru Ungureanu şi Adrian Preda. Eduard Cristea ar fi trebuit şi ei să participe la acest concurs, însă este accidentat. La Cupa României de acum două săptămîni, Preda şi Cristea au cîştigat medaliile de aur la categoriile la care au participat. Directorul Gheorghe Dinu a anunţat că secţia de box a fost afiliată la clubul FC Argeş care mai sprijină financiar cei mai buni atleţi şi cei mai buni judoka din Piteşti. Conducătorul clubului din Ştrand a spus că această colaborare a fost posibilă datorită primarului Cornel Ionică şi a preşedintelui Consiliului de Administraţie al clubului FC Argeş, Cristian Gentea. Prin acest parteneriat, cei mai buni pugilişti din Piteşti nu vor mai fi nevoiţi să plece la alte cluburi din ţară şi vor fi recompensaţi aşa cum se cuvine pentru rezultatele obţinute.

Campionii ies la rampă

Săptămîna viitoare, pe 26 mai, între orele 14-16, pe lacul Tudor Vladimirescu din cartierul Prundu va avea loc Cupa Municipiului la Kaiac-Canoe. La această competiţie şi-au anunţat participarea multe cluburi din ţară, avînd în vedere că Piteştiul oferă condiţii foarte bune pentru practicarea acestui sport. Kaiacul este un sport de mare tradiţie în oraşul nostru. În decursul timpului, Piteştiul a scos campioni europeni şi campioni mondiali de juniori. CSM Piteşti va participa la acest concurs cu cei mai buni kaiacişti şi canoişti pe care îi are în acest moment: „Din estimările noastre avem confirmarea de participare de la 6-8 cluburi din ţară. Competiţia va fi foarte puternică, pentru că toţi invitaţii vor veni cu ce au mai bun. Această întrecere a devenit una de mare tradiţie, pentru că o organizăm de mulţi ani. Sperăm să putem conta la acest concurs şi pe sportiva noastră, Ştefania Luca, componentă a lotului naţional care în această perioadă se află în pregătire pentru Campionatele Europene“, a declarat antrenorul Agoston Siposs.

Concurs pentru radioamatori

În acest weekend, CSM Piteşti va organiza şi şi un concurs pentru radioamatori. Acest sport este practicat în ultimul timp de tot mai mulţi oaneni care vor să fie la curtent cu toate noutăţile din domeniu. Cu ajutorul Ministerului Sportului, clubul din Ştrand a reuşit cumpărarea unei staţii performante. Deşi acest sport nu este unul foarte popular în rîndul tinerilor, radioamatorismul este singurul mijloc de comunicare în caz de o catastrofă.
M.Duinea

Scrie comentariu

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului sau stergerea integrala. Site-ul www.curier.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.


Nume:
Comentariu:Cod:* Code


Vizualizari: 1329

Fii primul care comenteaza articolul

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 
< Precedent   Următor >


embedgooglemap.net


Google Analytics
Zi record

Luni, 18.03.2019

--- 3.802 vizitatori unici ---

Sfinții zilei

Horoscop zilnic

Flag Counter


PRchecker.info