Curierul Zilei - Zilele Piteştiului, sărbătorite şi prin sport!
PRIMA PAGINA

*** Şedinţă ordinară la Topoloveni      *** ️Lucrări de investiţii în Piteşti”     *** Conacul Brătianu prin ochii elevilor      *** Maşinile cu volan pe dreapta, nu mai trec RAR-ul      *** Incendiu la Rucăr      *** Reţinut după ce şi-a terorizat socrii     *** În arest după ce a condus fără permis      *** Bun de plată după ce a cîştigat altcineva    *** Montura pentru crap    *** Localizarea crapului sălbatic    *** Preliminarii CE 2020    *** Vor victoria în Ardeal     *** După puncte la Petroşani!     *** România debutează azi în Suedia!     *** Încă două medalii pentru CS Dacia Mioveni     *** Turneu semifinal de volei, la Mioveni     *** Sfinţii zilei      *** Promovare la locul de muncă!     *** Ruladă mozaic cu caşcaval     *** Evenimente 23 martie de-a lungul vremii     *** Emeric Imre în „Zugravul“, la Filarmonica Piteşti     *** Ziua mondială de luptă împotriva tuberculozei    *** Filmele săptămînii 22 - 28 martie    *** Închis pentru infracţiuni rutiere     *** Au transportat o femeie de 250 kg     *** Două fetiţe şi o femeie, rănite în accident    *** Copiii au aflat cum sunt amprentaţi infractorii   

 Publicitate pdf
Zilele Piteştiului, sărbătorite şi prin sport! Imprimare E-mail
(1 vot)
miercuri, 16 mai 2018

Patru competiţii în decurs de o săptămînă

Zilele Piteştiului, sărbătorite şi prin sport!


Primăria municipiului Piteşti, în colaborare cu FC Argeş, CSM Piteşti şi Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Argeş, va organiza mai multe acţiuni sportive cu prilejul Zilelor Municipiului Piteşti care se vor sărbători de Sfiinţii Împăraţi Constantin şi Elena, patronii spirituali ai oraşului. Municipalitatea îi invită pe toţi piteştenii să asiste la competiţii de box, lupte, cros şi kaiac-canoe. Cele patru întreceri se vor desfăşura în decurs de o săptămînă, din acest weekend şi pînă la finalul săptămînii viitoare.

200 de luptători la Memorialul Bălănescu

Sîmbătă, de la ora 10, la Sala de Atletică Grea, situată în imediata apropiere a Sălii Sporturilor, va avea loc o nouă ediţie a Memorialului Emilian Bălănescu. Competiţia se desfăşoară în memoria celui care a pus bazele luptelor în Piteşti. Acest sport este unul de mare tradiţie în oraşul nostru, Piteştiul avînd de-a lungul timpului campioni naţionali, europeni şi mondiali. În acest moment, luptele greco-romane şi libere sînt într-o ascensiune, graţie muncii depuse de colectivul tehnic din care fac parte antrenorii Ovidiu Croitor, Cătălin Miron şi Vasile Pavelescu. La această întrecere şi-au anunţat participarea peste 200 de copii de la 15 cluburi din ţară. Antrenorul Ovidiu Croitor îşi doreşte o comportare cît mai bună a luptătorilor piteşteni şi o clasare pe prima treaptă a podiumului.

Cros în Lunca Argeşului

Tot sîmbătă, şi tot de la ora 10, în parcul Lunca Argeşului se va desfăşura un cros la care sînt invitaţi să participe toţi iubitorii de mişcare, indiferent de vîrstă. Participarea se va face pe propria răspundere din punct de vedere medical, iar lungimea traseului va avea aproximativ 2000 m. La finalul competiţiei, toţi participanţii vor primi premii din partea organizatorilor.

Lotul naţional boxează la Piteşti

Tot sîmbătă în parcul Lunca Argeşeşului, între orele 16-18, va avea loc o gală de box la care vor participa componenţii Centrului Olimpic de la Brăila, boxerii de la CSM Piteşti - FC Argeş, pugilişti din Slatina, Craiova, precum şi de la alte grupări din ţară. Clubul piteştean va fi reprezentat la acest concurs de Alexandru Ungureanu şi Adrian Preda. La competiţie ar mai fi trebuit să participe şi Eduard Cristea, însă acesta este accidentat. La Cupa României de acum două săptămîni, Preda şi Cristea au cîştigat medaliile de aur la categoriile la care au participat. Directorul CSM Piteşti, Gheorghe Dinu a anunţat că secţia de box a fost afiliată la clubul FC Argeş care mai sprijină financiar cei mai buni atleţi şi cei mai buni judoka din Piteşti. Conducătorul clubului din Ştrand a spus că această colaborare a fost posibilă datorită implicării primarului Cornel Ionică şi a preşedintelui Consiliului de Administraţie al clubului FC Argeş, Cristian Gentea. Prin acest parteneriat cei mai buni pugilişti din Piteşti nu vor mai fi nevoiţi să plece la alte cluburi din ţară şi vor fi recompensaţi aşa cum se cuvine pentru rezultatele obţinute.

Cupa Municipiului pe lacul Tudor

Săptămîna viitoare, pe 26 mai, între orele 14-16, pe lacul Tudor Vladimirescu din cartierul Prundu, va avea loc Cupa Municipiului la Kaiac-Canoe. La această competiţie şi-au anunţat participarea multe cluburi din ţară care vor concura pentru supremaţie. Kaiacul este un sport de mare tradiţie în oraşul nostru, Piteştiul avînd în decursul timpului campioni europeni şi mondiali de juniori. CSM Piteşti va participa la acest concurs cu cei mai buni kaiacişti şi canoişti pe care îi are în acest moment: „Din estimările noastre avem confirmarea de participare de la 6-8 cluburi din ţară. Competiţia va fi foarte puternică, pentru că toţi invitaţii vor veni cu ce au mai bun. Această întrecere a devenit una de mare tradiţie pentru că o organizăm de mulţi ani. Sperăm să putem conta la acest concurs şi pe sportiva noastră, Ştefania Luca, componentă a lotului naţional de juniori, care în această perioadă se află în pregătire pentru Campionatele Europene“, a declarat antrenorul Agoston Siposs.

Programul competiţiilor sportive:

Sîmbătă, 19 mai
Ora 10 - Memorialul Emil Bălănescu la lupte(Sala de Atletică Grea)
Ora 10 - Cros(Parcul Lunca Argeşului)
Orele 16-18 - Gală box(Parcul Lunca Argeşului)
Sîmbătă, 26 mai
Orele 14-16 - Cupa Municipiului la Kaiac-Canoe(lacul Tudor Vladimirescu).
M.Duinea

Scrie comentariu

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului sau stergerea integrala. Site-ul www.curier.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.


Nume:
Comentariu:Cod:* Code


Vizualizari: 2428

Fii primul care comenteaza articolul

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 
< Precedent   Următor >


embedgooglemap.net


Google Analytics

Zi record

Luni, 18.03.2019

--- 3.802 vizitatori unici ---

Sfinții zilei

Horoscop zilnic

Flag Counter


PRchecker.info