Curierul Zilei - 7 meciuri întoarse după ce au condus!

*** Hoţ filmat cînd fura dintr-un centru pentru copii     *** Un medic şi-a transformat maşina-n tomberon!     *** Detenţia la domiciliu, neconstituţională!     *** Delict pe insula Caprelor!     *** „O creatură delicată” şi „Scurtcircuit”, la Cinema Bucureşti     *** Academicianul Gheorghe Păun vorbeşte despre globalizare     *** Chinezii, interesaţi de domeniul agro-alimentar din Argeş      *** Afacerile din comerţ, în creştere     *** Spionaţi de adversari     *** Culisele meciului FC Argeş - U Cluj     *** La doar 1 punct de podium!     *** „Diferenţa trebuia să fie mult mai mare!“     *** „N-am găsit soluţii să desfacem apărarea“     *** Liga Campionilor, Etapa 1     *** „Am crezut în echipă, de la început!“     *** Unirea Bascov, pe locul 4     *** Codin şi Preda au adus primul punct al lui Bradu     *** 24 de goluri, 7 penaltiuri, o eliminare

7 meciuri întoarse după ce au condus! Imprimare E-mail
vineri, 01 iunie 2018

Retur modest pentru CS Mioveni

7 meciuri întoarse după ce au condus!

FC Hermannstadt a cîştigat meciul cu CS Mioveni după ce Ştefan Blănaru a reuşit să întoarcă scorul în doar cîteva minute, după introducerea sa pe teren. Sibienii au făcut 88 de puncte şi s-au apropiat la doar două puncte de liderul Dunărea Că­lăraşi. În ultima rundă se va decide campioana din Liga a II-a. Dunărea are meci greu la Bucureşti cu Metaloglobus şi nu o avantajează decît victoria, în timp ce FC Her­mannstadt va juca la Sportul Snagov. CS Mioveni a rămas cu 49 de puncte şi se menţine pe locul 10, iar în ultima etapă va juca acasă cu CS Baloteşti.

Partida de la Sibiu a fost a 7-a din acest retur în care CS Mioveni  a condus cu 1-0, însă, la final, a trebuit să se recunoască învinsă. Coşmarul galben-verzilor la acest capitol al meciurilor sau punctelor pierdute după ce au avut avantaj pe tabelă a început încă din etapa a doua a returului, atunci cînd, la Mioveni, Dunărea Călăraşi a revenit şi a cîştigat cu 3-1 după ce gazdele au avut 1-0 la pauză după golul lui Florescu din minutul 15. În etapa a 4-a, la Motru, cu Pandurii, primul meci din 2018, Mioveniul a avut 1-0 în minutul 4 prin golul lui Ayza, dar apoi gazdele au cîştigat marcînd în minutele 10 şi 64. În etapa 5, la Mioveni, cu ASU Poli Timişoara, argeşenii au condus cu 1-0 prin golul lui Năstăsie din minutul 38, dar partida s-a terminat egal, 1-1, bănăţenii înscriind în minutul 81. În etapa a 7-a, Mioveni - Uta s-a terminat 1-1, gazdele deschizînd corul prin Rădescu, în minutul 17, dar fiind egala imediat după pauză. În etapa 14, galben-verzii au remizat acasă, 2-2, cu Chindia, după ce au condus de două ori, prin golurile lui Năstăsie (min. 5) şi Mazăr (min. 46), oaspeţii marcînd în minutele 16 şi 81. În etapa 15, la Bucureşti, Mioveniul a pierdut cu 2-1 la Metaloglobus după ce a deschis scorul prin Vintilă în minutul 48 şi a primit două goluri în minutele 49 şi 64. În fine, ultima „ispravă“ de acest gen, miercuri seara, la Sibiu, CS Mioveni a condus cu 1-0, în minutul 55, marcînd Rădescu, dar Hermannstadt a revenit şi a cîştigat prin golurile lui Blănaru (minutele 59 şi 77).
Pe scurt, 4 înfrîngeri şi 3 egaluri doar în retur după ce echipa a avut avantaj pe tabela de marcaj, calculul hîrtiei spunînd că argeşenii au pierdut numai puţin de 18 puncte în acest mod, considerînd că în toate aceste partide echipa ar fi putut cîştigat după ce  a avut avantaj.