Curierul Zilei - Rusia, prima echipă calificată în optimi!

*** A scăzut rata inflaţiei     *** PASTILA de UMOR      *** Românii vor să facă Revelionul în ţară     *** 2,5 milioane de leduri în aranjamentele festive de Sărbători     *** Legătura dintre tehnologie şi artă, făcută de 5 artişti      *** „Femeie în război”, la Cinema „Bucureşti”     *** Profesorul Constantin I. Năstase este iniţiatorul unei colecţii muzeistice     *** Atenţionări de la pompierii din Mioveni     *** Cinci persoane, reţinute pentru furt şi tăinuire     *** A stat 3 zile în casă cu fratele ucis!     *** Autopsierii, condamnaţi cu suspendare     *** Incendiu la Alpitex!     *** Localii au confiscat căruţele rromilor     *** Liga Naţiunilor     *** „Echipa stă bine în clasament!“     *** 5 egaluri şi 5 roşii     *** Meci demonstrativ cu Colegiul Brătianu     *** Vlad Mariea luptă pentru podium!     *** 8 medalii la Târgu Secuiesc     *** Mircea Sibiceanu, premiat la două competiţii!

Rusia, prima echipă calificată în optimi! Imprimare E-mail
joi, 21 iunie 2018

Echipa ţarului Putin a dat peste cap calculele specialiştilor

Rusia, prima echipă calificată în optimi!

Salah părăseşte Mondialul!

Rusia - Egipt 3-1 (0-0)

Au marcat: Fathi (autogol, 47), Cerîşev (59), Dziuba (62) / Salah (73 - penalty).
Rusia este prima echipă calificată în optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal pe care o organizează, după ce a învins formaţia Egiptului cu scorul de 3-1 (0-0), marţi seară, pe stadionul din Sankt Petersburg, în al doilea său meci din Grupa A. Rusia, care în meciul de debut a surclasat Arabia Saudită, s-a impus prin autogolul lui Ahmed Fathi (autogol, 47) şi reuşitele lui Denis Cerîşev (59) şi Artem Dziuba (62), în timp ce pentru africani a înscris Mohamed Salah (73 - penalty). Deşi nu a făcut un meci deosebit, ‘’Sbornaia’’ a reuşit să îşi asigure în mare măsură prezenţa în faza următoare a competiţiei înaintea ultimului meci din grupă.
După o primă repriză destul de echilibrată, Rusia a deschis scorul cu şansă, în debutul reprizei secunde (47), cînd Zobnin a trimis un şut fără valenţe, dar Fathi, jenat de Dziuba, a deviat mingea în propria poartă.
Egiptenii au acuzat golul primit şi au mai încasat alte două, în decurs de cîteva minute. Denis Cerîşev (59) a reluat simplu din 7 metri mingea întoarsă de Mario Fernandes şi a ajuns la trei goluri marcate în turneu, egalîndu-l pe portughezul Cristiano Ronaldo. Dziuba a înscris apoi (62), după ce l-a driblat pe Ali Gabr în urma unei lansări foarte lungi. ‘’Faraonii’’, învinşi în meciul lor de debut de Uruguay cu 1-0, au alergat măcar după golul de onoare, dar Trezeguet (67) a tras din marginea careului puţin pe lîngă poartă. Golul egiptean a venit din partea vedetei Mohamed Salah (73), dintr-un penalty obţinut de vedeta lui Liverpool, în urma unui fault comis de Zobnin, dar lovitura de pedeapsă a fost acordată în urma asistenţei video, arbitrul dictând iniţial lovitură liberă din marginea careului. Egiptul, aflată la a treia sa Cupă Mondială, nu are pînă acum nicio victorie, înregistrînd patru eşecuri şi două egaluri. Salah a marcat 71% din golurile Egiptului în preliminarii. Rusia nu a pierdut niciodată pînă acum în faţa unei echipe africane la Cupa Mondială, înregistrînd patru victorii (4-0 cu Camerun în 1990, 6-1 cu Camerun în 1994, 2-0 cu Tunisia în 2002) şi un egal (1-1 cu Algeria în 2014). Rusia nu este calificată din punct de vedere matematic, dar cu 6 puncte şi +7 la golaveraj este puţin probabil să rateze această şansă. Ultimele meciuri din grupă vor avea loc pe 25 iunie, Arabia Saudită - Egipt, la Volgograd (Volgograd Arena), şi Uruguay - Rusia, la Samara (Samara Arena). sursa:Agerpres

Vikingii vor încă o victorie!

Danemarca - Australia, astăzi, ora 15, TVR 1, TVR HD
Partida Danemarca – Australia, programată joi, de la ora 15.00, în Grupa C a Campionatului Mondial, ar putea aduce prima echipă calificată în „optimile“ competiţiei din această serie. Trecută cu brio de derby-ul invincibilelor din prima etapă (1-0 cu Peru), Danemarca întîlneşte, teoretic, cea mai slabă formaţie a grupei, Australia. De cealaltă parte, „cangurii“ au nevoie de măcar un punct ca să păstreze un minimum de şanse la calificare. Pentru că, realist vorbind, după cum evoluează ostilităţile în Grupa C, Australiei i-ar trebui victoria. Calculele hîrtiei corelate cu evenimentele din situaţii similare la alte Cupe Mondiale indică o probabilitate mare ca Franţa şi Danemarca să remizeze prieteneşte în ultimul meci, dacă vor fi în situaţia de a avea nevoie de cîte un punct pentru a se califica. Asta înseamnă că, pentru a strica socoteala unui eventual egal „de salon“ între favorite, ambiţioşii australieni trebuie să forţeze acum victoria, înaintea jocului decisiv cu Peru. Danemarca nu dispune de individualităţile deosebite ale francezilor, dar este o echipă mai închegată, care ascultă de acelaşi dirijor şi trage în aceeaşi direcţie. Momentul-cheie al întîlnirii cu Peru a fost depăşit cu succes, pentru că victoria contra sud-americanilor n-a însemnat doar un pas mare către trecerea de grupe, dar şi tranşarea cu implicaţii psihologice a derby-ului echipelor care se lăudau cu recorduri de invincibilitate. Peru era neînvinsă din noiembrie 2016, pe cînd Danemarca din octombrie 2016. Calculul hîrtiei indică un avantaj pentru danezi în faţa Australiei. Sînt o echipă mai în formă, cu jucători mai buni, cu un plus de linişte şi de încredere conferit de rezultatul primului meci. Absenţa veteranului Bendtner, un atacant cu foarte mare experienţă, a fost suplinită cu brio de Nicolai Jörgensen, de la Feyenoord. Accidentat cu Peru, mijlocaşul Kvist nu mai va juca la Mondiale. Cel mai probabil, va fi înlocuit de Schöne. Australia nu mai are numele mari care, în 2006, îi aduceau calificarea în optimile de finală ale Mondialelor la chiar prima prezenţă într-un turneu final. La Mondialul de acum a pierdut greu primul joc, 1-2 cu Franţa, după ce scorul a fost egal, 1-1, pînă în minutul 80, iar acest rezultat strîns poate provoca o anumită impresie. Scorul a fost înşelător şi de data asta, coordonatele meciului cu Danemarca diferă categoric. Contra Franţei, Australia s-a apărat energic, încercînd să apere un punct care, multă vreme, le-a făcut cu ochiul jucătorilor antrenaţi de olandezul Bert van Marwijk. Au avut două şuturi spre poarta franceză în tot meciul, din care pe poartă numai unul (golul din penalty). Acum, vrînd-nevrînd, echipa de la Antipozi va trebui să iasă la joc. Este de văzut dacă în luptă va fi aruncat şi legendarul Tim Cahill, ajuns însă acum la 38 de ani. Australia va avea de înfruntat, în orice caz, o nouă echipă foarte puternică fizic.

Niponii au dat lovitura!

Columbia - Japonia 1-2 (1-1)
Au marcat: Juan Quintero (39) / Kagawa (6 - penalty), Osako (73).
Selecţionata Columbiei a fost învinsă neaşteptat de echipa Japoniei, cu scorul de 2-1 (1-1), marţi, pe Mordovia Arena din Saransk, în Grupa H a Cupei Mondiale de fotbal din Rusia. Niponii s-au impus prin golurile marcate de Shinji Kagawa (6 - penalty) şi Yuya Osako (73), în condiţiile în care sud-americanii au evoluat practic tot meciul în zece oameni. Golul echipei antrenate de Jose Pekerman a fost înscris de Juan Quintero (39). Meciul a început cu o lovitură de teatru, Carlos Sanchez fiind eliminat pentru henţ în careu, la şutul lui Kagawa, după ce Ospina respinsese şutul lui Osako. Kagawa a transformat penalty-ul acordat (6) şi ‘’Samuraii albaştri’’ erau la conducere. Sud-americanii au avut o ocazie de gol prin Falcao (12), dar portarul a prins mingea trimisă de ‘’El Tigre’’. Columbia a egalat neaşteptat, dintr-o lovitură liberă, prin Quintero (39), care l-a surprins pe portarul Kawashima cu un şut pe jos. După pauză tot niponii au fost mult mai periculoşi. Osako (54), scăpat din marcaj, a tras la colţul scurt, dar Ospina a apărat. Portarul lui Arsenal s-a opus şi la şutul lui Inui (57), apoi a intervenit la mingea expediată de Sakai (72). Ospina nu a mai avut ce face în min. 73, cînd Osako a marcat cu capul, după un corner. Columbienii au apelat la James Rodriguez, dar vedeta lui Bayern Munchen a fost blocată în momentul şutului (78). Echipa lui Pekerman a dezamăgit complet, evoluînd haotic, fără nicio idee, cu foarte multe erori. James Rodriguez a fost golgheterul Cupei Mondiale din 2014, ediţie la care Columbia învingea Japonia cu 4-1 în faza grupelor (James a marcat un gol). În Brazilia, echipa columbiană a reuşit cea mai bună performanţă a sa la un turneu final, atingerea sferturilor de finală. Radamel Falcao a ratat Cupa Mondială din 2014 din cauza unei accidentări la ligamente, iar meciul cu Japonia a fost debutul pentru el la o Cupa Mondială. De remarcat că pînă la meciul de marţi niciodată o echipă asiatică nu a învins una sud-americană la Cupa Mondială, în 17 confruntări (trei egaluri). Japonia nu avea nicio victorie în ultimele sale patru meciuri la Cupa Mondială, dar nu a avut niciodată cinci partide la rînd fără victorie. Precedentul lor succes data de la CM 2010, 3-1 cu Danemarca. Următoarele meciuri din grupă vor avea loc duminică 24 iunie, Japonia - Senegal, la Ekaterinburg (Ekaterinburg Arena), şi Polonia - Columbia, la Kazan (Kazan Arena). sursa:Agerpres

„Cocoşul galic“ vrea să cînte în optimi!

Franţa - Peru, astăzi, ora 18, TVR 1, TVR HD
După debutul tremurat la Campionatul Mondial, Franţa întîlneşte Peru, de la ora 18, în al doilea meci al grupei C. Va fi un meci de care pe care, cu Franţa calificată în cazul unei victorii, dar Peru a arătat, împotriva Danemarcei, ca o echipă capabilă să pună mari probleme. Franţa a debutat cu emoţii la Campionatul Mondial, unde a avut nevoie de un autogol şi mult noroc pentru a învinge Australia. Jocul a fost marea problemă a echipei lui Deschamps, un joc greoi, cu destul de puţine ocazii, asemănător celui din ultimul amical (1-1 cu SUA). Francezii se califică în cazul în care cîştigă meciul, iar partida cu Danemarca va mai conta doar în privinţa stabilirii ordinii finale în grupă. Deschamps pregăteşte două modificări, în primul 11. Vor intra, din primul minut, Matuidi şi Giroud, şi vor rămîne pe margine Dembele şi Tolisso. Matuidi va juca mijlocaş stînga, aşa cum a mai făcut-o, uneori, şi la PSG şi la Juventus. Aducerea lui Matuidi în acea zonă are drept scop blocarea lui Carillo, care a fost un permanent pericol pentru poarta danezilor. În plus, Griezmann va fi tras în centru, în spatele lui Giroud, cu o mai mare libertate de mişcare. Grizou, Umtiti, Lemar şi Lloris nu s-au antrenat după victoria cu Australia, din pricina unor uşoare probleme medicale, dar au revenit la şedinţa de pregătire de marţi. Peru a revenit la Campionatul Mondial după o pauză de mai bine de 30 de ani şi n-a fost departe de a obţine un rezultat pozitiv. Echipa lui Ricardo Gareca a ratat un penalty în prelungirile primei reprize, la 0-0, prin Cueva. Odată cu eşecul în faţa danezilor, Los Incas au pus punct unei serii de 15 meciuri fără înfrîngere, serie începută în martie anul trecut, cu un 2-2 în faţa Venezuelei. Echipa lui Gareca vine după două meciuri în care nu a reuşit să înscrie, 0-0 cu Suedia, în ultimul amical şi 0-1 cu Danemarca. Deschamps deja şi-a luat măsuri de precauţie, astfel că Gareca trebuie să mute, la rîndul lui. Îl va titulariza pe Paolo Guerrero, care a jucat doar în ultima jumătate de oră a meciului cu Danemarca. Golgheterul peruvienilor a aflat în ultimul moment că poate merge la Campionatul Mondial, după ce suspendarea pentru dopaj i-a fost ridicată. Farfan, folosit atacant central cu Danemarca, va juca într-un rol mai familiar, în linia de 3 din spatele lui Guerrero. Edison Flores e singurul care nu va mai fi pe teren, faţă de meciul cu danezii. Peru şi Franţa s-au întîlnit o singură dată, într-un amical cîştigat de peruvieni, în urmă cu 36 de ani (1-0).

Lewandowski şi leşii, inexistenţi!

Polonia - Senegal 1-2 (0-1)
Au marcat: Krychowiak (86) / Cionek (38, autogol), Niang (60)
Naţionala de fotbal a Senegalului a învins-o surprinzător pe cea a Poloniei, cu scorul de 2-1 (1-0), în meciul care a avut loc marţi, la Moscova, pe stadionul Spartak, în Grupa H a Cupei Mondiale din Rusia. Thiago Cionek (minutul 38, autogol) şi Mbaye Niang (60) au înscris golurile Senegalului, iar Grzegorz Krychowiak (86) a punctat pentru Polonia, în acest meci cu care s-a încheiat prima etapă din faza grupelor la CM 2018.
Prima repriză a fost marcată de prudenţă, cele două echipe oferind foarte puţin spectacol. Senegalul a deschis scorul în minutul 38, cînd şutul lui Idrissa Gana Gueye, din afara careului, a fost deviat în propria poartă de Thiago Cionek. Robert Lewandowski, vedeta Poloniei, a fost periculos la o lovitură liberă (min. 50). Fundaşul Piszczek, din poziţie excelentă, nu a reuşit să lovească bine mingea la centrarea lui Rybus (56). Senegalul a majorat diferenţa în min. 60, după ce Krychowiak, de la centrul terenului, a pasat înapoi către portarul Szczesny, iar mingea a ajuns la Mbaye Niang, care a înscris. Polonia a resimţit şocul şi a jucat slab. Milik a ratat şansa de a reduce din handicap (70), iar Rybus a şutat în braţele portarului (83). Senegalul putea marca din nou în min. 81, cînd Szczesny a fost nesigur. Krychowiak şi-a răscumpărat în parte greşeala de la golul doi şi a înscris cu capul în min. 86, la o lovitură liberă. Polonia a dezamăgit, avînd o evoluţie departe de cele de la EURO 2016 sau din preliminariile CM 2018, cînd a avut printre adversare şi România. Jakub Blaszczykowski a bifat marţi meciul cu numărul 100 la naţională. Mijlocaşul de 32 de ani a avut o evoluţie slabă şi a fost înlocuit la pauză. Fundaşul polonez Kamil Glik, nerefăcut după o accidentare, a fost rezervă. Cel care i-a luat locul în unsprezecele de start a fost chiar Thiago Cionek, autorul autogolului. În afara Senegalului, toate celelalte echipe africane au pierdut meciurile disputate pînă acum la CM 2018. Senegalul este pentru a doua oară la Mondial. La prima sa participare, în 2002, naţionala africană a ajuns pînă în sferturi de finală. Următoarele meciuri din grupă vor avea loc duminică 24 iunie, Japonia - Senegal, la Ekaterinburg (Ekaterinburg Arena), şi Polonia - Columbia, la Kazan (Kazan Arena). sursa:Agerpres

Messi salvează Pumele?

Argentina-Croaţia, astăzi, ora 21, FVR 1, TVR HD
Argentina şi Croaţia se întîlnesc în a doua etapă a fazei grupelor Campionatului Mondial 2018 din Rusia. Croaţia porneşte cu şansa a doua în derby-ul grupei D împotriva Argentinei lui Messi. Ambele echipe au avut în primele meciuri un joc modest, sub aşteptări. Messi a ratat un penalty, iar Croaţia a învins printr-un autogol şi un penalty reuşit. Pumele au dezamăgit în meciul cu Islanda-calificată în premieră la acest turneu. Partida s-a încheiat 1-1 după ce Messi a fost destul de absent în meciul trecut, avînd o singură ocazie mai clară de a marca în afara penalty-ului ratat. Primul meci a fost un duş rece pentru naţionala antrenată de Sampaoli, iar presiunea de pe umerii săi este destul de mare pentru acest al doilea meci. Aguero, atacantul lui Manchester City, şi-a făcut treaba în ofensiva sud-americanilor şi a marcat un gol frumos printr-un şut în vinclul porţii. Argentina a dominat ambele reprize cu o posesie zdrobitoare de 73% per total.  Acest lucru s-a observat şi în diferenţa de cornere, 10 pentru Argentina şi 2 pentru Islanda. Început bun pentru naţionala Croaţiei la acest Mondial după victoria de 2-0 în faţa Nigeriei. Jocul croaţilor a fost destul de modest, însă şi-au atins obiectivul. După autogolul nigerianului Etebo, Modric a asigurat rezultatul printr-un penalty reuşit în minutul `71. Antrenorul croaţilor, Zlatko Dalic, l-a trimis acasă pe Nikola Kalnici după scandalul din meciul cu Nigeria cînd jucătorul a refuzat să între pe teren din postura de rezervă, motivînd că nu este pregătit pentru acel meci. Meciul cu Nigeria a fost unul greu pentru Croaţia. Ocaziile de gol au fost mai multe pentru nigerieni (12-14), croaţii conducînd la raportul cornerelor: 6-5. Partida cu Argentina va fi şi mai grea avînd în vedere că sud-americanii sînt condamnaţi să cîştige toate punctele pentru a rămîne în lupta pentru calificare.