Curierul Zilei - Campioana mondială, eliminată!

*** Vor bani să îşi crească copiii      *** Proiect de cercetare nucleară la ICN      *** 800 de locuri de muncă în Spania      *** PASTILA de UMOR      *** Pregătiri pentru Festivalul Zavaidoc     *** „Moromeţii 2”, la Cinema „Bucureşti”     *** Filmele săptămînii 16-22 noiembrie     *** Braconierii au lăsat maşina şi-au fugit     *** Beat turtă, a căzut în canal      *** S-a oprit cu maşina într-un pod     *** Scandalagiii din Valea Măcelarului, condamnaţi     *** Înlocuiţi carnea cu fasole      *** Copiii cu păduchi la Grădiniţa „Sfînta Maria”     *** Amenzi drastice pentru şoferi      *** 30 lei biletul la meciul cu americanii     *** Liga Naţiunilor     *** După puncte la Timişoara!     *** Naţionala de tineret a SUA vine la Piteşti!     *** Voleibalistele junioare joacă la Braşov      *** Argint pentru Alexandra Olteanu la Braşov     *** Karatiştii din Mioveni, în concurs la Buzău     *** Curiozităţi pescăreşti     *** Pescuitul şalăului cu peştişori vii

Campioana mondială, eliminată! Imprimare E-mail
vineri, 29 iunie 2018

Germania nu a reuşit să treacă de faza grupelor

Campioana mondială, eliminată!

Europenii, în Optimi!

Elveţia - Costa Rica 2-2 (1-0)
Au marcat: Blerim Dzemaili (31), Josip Drmic (88), respectiv Kendall Waston (56), Yann Sommer (autogol, 90+3).
Echipa Elveţiei s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, după ce a remizat cu selecţionata Costa Ricăi, 2-2 (1-0), miercuri seara, la Nijnîi Novgorod, în Grupa E. Pentru reprezentativa ‘’Ţării Cantoanelor’’ au marcat Blerim Dzemaili (31) şi Josip Drmic (88), în timp ce Kendall Waston (56) şi Yann Sommer (autogol, 90+3) au înscris golurile echipei latino-americane.
În mod puţin aşteptat, costaricanii au fost cei care au dominat debutul partidei, ratînd ocazie după ocazie. Prima ocazie a elveţienilor s-a consemnat în min.17, cînd Gavranovic a şutat pe lîngă poartă. ‘’Nati’’ a reuşit să deschidă scorul în min. 31, la o fază bine lucrată: Lichtsteiner a centrat de pe dreapta, Embolo a recentrat în faţa porţii, iar Dzemaili a venit din spate nemarcat şi a înscris. Costa Rica a reuşit egalarea, în min. 56, prin înaltul Waston, cu capul, în urma centrării lui Campbell, din corner. Meciul a continuat să fie alert, cu ocazii la ambele porţi, fiind rândul echipei lui Vladimir Petkovic să treacă pe lîngă gol, însă Drmic (68) a trimis cu capul mingea în bară, la centrarea lui Embolo. Sommer s-a remarcat din nou la un şut al lui Borges. Finalul a fost dramatic, elveţienii preluînd conducerea în min. 88, cînd Drmic, rămas nemarcat în careu, a fructificat centrarea lui Zakaria. Costa Rica nu a renunţat să spere şi a smuls egalul în prelungiri, din penalty, după un fault comis de Zakaria asupra lui Campbell, şutul expediat de Bryan Ruiz în transversală intrînd în plasă din portarul Sommer. ‘’Los Ticos’’, care acum patru ani se opreau în sferturi la Mondialul din Brazilia, părăsesc turneul cu capul sus, după evoluţii destul de bune, deşi nu au obţinut nicio victorie, pierzînd la limită cu Serbia (0-1), cedînd cu 0-2 în faţa Braziliei, după două goluri încasate în prelungiri, şi remizînd cu Elveţia (2-2). Elveţia a obţinut calificarea în meciul cu Serbia (2-1), cîştigat în min. 90. În optimi, elveţienii vor juca împotriva Suediei, cîştigătoarea Grupei E, dar nu vor putea conta pe fundaşii Lichsteiner şi Schaer, ambii suspendaţi. Sursa: Agerpres

Victorie scontată!

Serbia - Brazilia 0-2 (0-1)
Au marcat: Paulinho (36), Thiago Silva (68).
Brazilia s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, după ce a învins echipa Serbiei cu scorul de 2-0 (1-0), miercuri seară, pe Stadionul Spartak din Moscova, în Grupa E, pe care a cîştigat-o. „Selecao“ s-a impus fără probleme prin golurile marcate de Paulinho (36), Thiago Silva (68), după cel mai bun joc al său în grupă. Sud-americanii au început în forţă şi a avut două acţiuni periculoase, dar apoi jocul s-a mai liniştit şi pe fondul accidentării lui Marcelo, schimbat după doar zece minute. Cvintupla campioană mondială a deschis scorul prin Paulinho (36), lansat de Coutinho cu o pasă extraordinară. Prima repriză, în care sîrbii nu au avut nicio oportunitate decentă, s-a încheiat cu un şut al lui Neymar (45+1), puţin pe lîngă vinclu. În partea secundă, Neymar a fost aproape de gol (57), cu un şut din unghi, dar Stojkovic a respins. Viitoarea adversară a României în Liga Naţiunilor putea egala în min. 61, deşi nu avusese nicio ocazie, însă mingea trimisă cu capul de Mitrovic, după o eroare a portarului Alisson, a fost respinsă de Thiago Silva. Momentul bun al echipei balcanice a continuat, iar Mitrovic a trimis cu capul spre poartă, însă Alisson a fost la post (65). Selecţionata ‘’auriverde’’ a decis soarta meciului în min. 68, cînd Thiago Silva a reluat cu capul centrarea lui Neymar, din corner. Brazilia a mai ratat pînă la final cîteva situaţii bune de gol, prin Filipe Luis (71), al cărui şut a fost respins de Stojkovic, prin Neymar (82), care a trimis peste poartă, pentru ca acelaşi Stojkovic să agaţe o minge în faţa lui Neymar (86). Brazilia a cîştigat grupa şi va juca în optimi cu selecţionata Mexicului, clasată pe locul secund în Grupa E, în timp ce Elveţia va înfrunta cîştigătoarea Grupei E, Suedia. Sursa: Agerpres

Nemţii, umiliţi de asiatici!

Coreea de Sud - Germania 2-0 (0-0)
Au marcat: Kim Younggwon (90+3), Son Heungmin (90+6).
Germania, campioana en titre, a fost eliminată de la Cupa Mondială de fotbal din Rusia, după ce a fost învinsă de Coreea de Sud, cu scorul de 2-0 (0-0), miercuri, la Kazan, în ultimul său meci din Grupa F. Acest eşec nu a făcut decît să confirme momentul de declin al naţionalei germane, care s-a prezentat sub aşteptări la toate cele trei meciuri din Rusia. Nationalmannschaft a fost lentă, previzibilă, obosită, lipsită de idei, avînd în toate partidele o posesie sterilă. Echipa antrenată de Joachim Loew, care a părut şi el prins în acest blocaj, a dezamăgit profund în faţa celei mai slabe echipe din grupă şi a pierdut lamentabil. Germania a pus capăt unei performanţe care data de 80 de ani. Din 1938, Germania trecuse de fiecare dată de grupe la Cupa Mondială, excepţie făcînd ediţia din 1950, cînd nu a participat, fiind interzisă după al Doilea Război Mondial. Nici chiar cvintupla campioană mondială Brazilia nu se poate lăuda cu asemenea performanţă, sud-americanii nereuşind să treacă de faza grupelor în 1966. Germania a încheiat grupa pe ultimul loc, cu o singură victorie, 2-1 cu Suedia, obţinută în prelungiri, şi două eşecuri 0-1 cu Mexic şi 0-2 cu Coreea de Sud. Prima repriză a partidei de la Kazan a fost una cu puţine ocazii de gol, dintre acestea cele mai mari fiind ale asiaticilor. Sud-coreenii au fost aproape de deschiderea scorul în min. 19, din lovitură liberă, prin Jung Wooyoung, dar Neuer a reuşit să respingă in extremis din faţa lui Son. Acelaşi Son, vedeta echipei Tottenham, a reluat din voleu (25), un pic peste vinclu. ‘’Die Mannschaft’’ a avut două oportunităţi pe finalul reprizei, dar şutul lui Werner (39) a fost blocat de Kim Younggwon, iar Hummels (39) a trimis în portar din 5 metri, din poziţie dificilă. Partea secundă a avut mai multe faze de poartă, deoarece Germania a riscat mai mult, a creat mai mult pericol, dar s-a şi expus mai mult. Neuer a fost la post la şutul lui Jung Wooyoung (46), după care Goretzka (48) a ratat o mare situaţie, lovitura sa de cap fiind respinsă de portarul coreean. Werner (51, 64) a ratat de fiecare dată ţinta. Gomez (68, 81) nu a reuşit nici el să înscrie din oportunităţi bune. La poarta cealaltă, Son a greşit preluarea în careu (52), iar apoi a tras la colţul scurt, dar mingea nu a nimerit poarta (78). Hummels (87) a reluat pe lîngă poartă din 7 metri, iar şutul telefonat al lui Kroos (88) a fost reţinut de portar. ‘’Războinicii Taegeuk’’ au reuşit să marcheze în min. 90+3, la un corner, cînd Kroos a respins neinspirat, mingea a ajuns la fundaşul Kim Younggwon, nemarcat în faţa porţii, iar acesta a fost înscris. Golul a fost iniţial anulat pentru ofsaid, dar arbitrul Geiger a revenit asupra deciziei şi a validat reuşit după consultarea reluărilor video. Germania s-a aruncat în atac cu portarul Neuer în încercarea disperată de a mai salva ceva, iar Hummels (90+5) a ratat din poziţie bună egalarea. Coreea de Sud a încheiat conturile în min. 90+6, prin Son, pe contraatac, atacantul marcînd simplu în poarta părăsită de Neuer. ‘’Naţionalelf’’ nu a reuşit nici măcar golul de onoare, ratînd incredibil prin Brandt (90+8) şi Hummels (90+9). Suedia şi Mexicul s-au calificat împreună în optimile de finală ale CM 2018. Sursa: Agerpres

Scandinavii le-au predat o lecţie de fotbal!

Mexic - Suedia 0-3 (0-0)
Au marcat: Ludwig Augustinsson (50), Andreas Granqvist (62), Edson Alvarez (74, autogol)
Suedia a învins Mexicul cu scorul de 3-0 (0-0), în meciul disputat miercuri, la Ekaterinburg, în Grupa F a Cupei Mondiale de fotbal, şi ambele echipe s-au calificat în optimile de finală ale competiţiei, deţinătoarea titlului, Germania, fiind eliminată. Suedia a obţinut o victorie indiscutabilă în faţa unui adversar de nerecunoscut faţă de primele două meciuri. Golurile au fost înscrise de Ludwig Augustinsson (minutul 50), Andreas Granqvist (62) şi Edson Alvarez (74, autogol). Suedia, obligată să cîştige pentru a fi sigură de calificare, a dominat clar prima repriză şi Forsberg a fost periculos la o lovitură liberă, în minutul 5, iar Berg a fost aproape de gol la o reluare acrobatică (min. 12). Suedezii au mai fost periculoşi prin Forsberg (18), iar portarul Ochoa a avut un reflex providenţial în faţa lui Berg (31). Acelaşi Berg putea lovi pe contraatac în al doilea minut de prelungire. În primul act, mexicanii au avut ocazii prin Lozano (17) şi Vela (39). Scandinavii au cerut penalty pentru un presupus henţ comis de Javier Hernandez, însă arbitrul nu a dictat nimic după ce a consultat imaginile video. Deschiderea scorului a venit în minutul 50, după o acţiune prelungită. Viktor Claesson nu a reuşit să şuteze, dar mingea a ajuns la Ludwig Augustinsson, care l-a executat pe Ochoa. Două minute mai tîrziu, suedezii îşi puteau mări avantajul, la şutul lui Forsberg de la marginea careului. Un minut mai tîrziu a venit şutul mexicanului Guardado, iar după încă un minut Augustinsson putea semna dubla. Echipa antrenată de Janne Andersson nu s-a închis în apărare, iar Berg a obţinut un penalty, transformat cu siguranţă de căpitanul Andreas Granqvist (62). Granqvist a înscris, tot din penalty, şi primul gol al Suediei la acest turneu, împotriva Coreei de Sud (1-0). Javier Hernandez a avut o mare şansă de a reduce din handicap (70), dar suedezii s-au desprins la un scor de forfait cînd fundaşul Edson Alvarez a înscris un autogol şocant, lovind greşit mingea, după o aruncare de la margine a scandinavilor (74). Mexicul a irosit o ocazie uriaşă prin Vela, care nu a putut împinge mingea în poartă de la cîţiva metri (81). Mexicanii au presat pînă în final, dar nu au reuşit golul de onoare. Echipa latino-americană impresionase în primele două meciuri din grupă (1-0 cu Germania, campioana mondială, şi 2-1 cu Coreea de Sud). Este posibil ca naţionala antrenată de Juan Carlos Osorio să fi tratat cu uşurinţă partida, considerîndu-se deja calificată. Mexicul a acces pînă la urmă în optimi după ce Germania nu a reuşit să treacă de Coreea de Sud. Mai mult, campioana mondială a fost învinsă de echipa asiatică (0-2). Mexicanul Jesus Gallardo a primit cel mai rapid cartonaş galben din istoria Cupei Mondiale, după numai 13 secunde. Suedia a cîştigat grupa, cu 6 puncte (golaveraj 5-2), iar Mexicul a terminat pe locul 2, tot cu 6 puncte (golaveraj 3-4). Locul 3 i-a revenit Coreei de Sud, 3 puncte (golaveraj 3-3), iar Germania a terminat ultima, cu 3 puncte, (golaveraj 2-4). Mexicul a fost eliminat în optimile de finală ale Mondialului la ultimele şapte ediţii ale competiţiei. Sursa: Agerpres