Curierul Zilei - Cel mai dramatic meci al turneului!

*** Apă cu bacterii în trei comune!     *** Sîntem campioni la mame sub 15 ani!     *** PASTILA de UMOR      *** Cursurile pietei valutare     *** Ursul a mîncat oaia omului     *** Turist de 22 de ani, mort de frig     *** A căzut în cap, pe casa scării      *** A nins pe Transfăgărăşan      *** Imnul Centenarului pe acorduri de pian!     *** Concert de pian pentru 4 mîini     *** Pasionalul tango, la Davila     *** 6 medalii la Campionatul Naţional     *** „Putem obţine o medalie în acest sezon“     *** Începe Memorialul Ziguli     *** Bogdan Cuzma a cîştigat Trofeul Câmpulung Muscel 2018     *** Cupa Romaniei Faza pe judeţ      *** Învinşi în deplasarea de la Horezu     *** Vor calificare în optimi!     *** Fost antrenor al Mioveniului, la Dinamo

Cel mai dramatic meci al turneului! Imprimare E-mail
miercuri, 04 iulie 2018

Mondial 2018

Cel mai dramatic meci al turneului!

A treia zi a optimilor de finală ale Mondialiului din Rusia a oferit şi cel mai dramatic meci al turneului. Astfel, dacă ziua a început cu victoria clară a Braziliei în faţa unui Mexic limitat din mutle puncte de vedere, a doua partidă a zilei a opus Belgia şi Japonia. Europenii erau favocţi clar, înaintea partidei, şi-au respectat blazonul în cele din urmă şi s-au calificat însă într-un mod de un dramatism rar întîlnit. Pe scurt, după o primă repriză echilibrată, Japonia marchează repede după pauză două goluri. Belgia nu disperă, atacă în conitnuare şi egalează cu 20 minute înainte de final. Însă totul s-a jucat la ultima fază a meciului, cînd Japonia a avut mingea şi o fază fixă.

Calificare fără emoţii

Selecţionata Braziliei s-a calificat fără emoţii în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, după ce a învins reprezentativa Mexicului cu scorul de 2-0 (0-0), luni, la Samara, în optimile de finală.
Reprezentativa Selecao s-a impus prin golurile marcate de Neymar (51) şi Roberto Firmino (88), iar în sferturi va întîlni Belgia. Mexicanii au început meciul mai bine şi au presat destul de mult în primele 25 de minute, avînd ocazii prin Lozano (3), însă Alisson a fost la post, şi prin Herrera (22), blocat la 15 metri. Cvintrupla campioană mondială, deşi a fost stînjenită de jocul făcut de "El Tri", a avut oportunităţi destul de bune, prin Neymar (5), cu un şut de la distanţă apărat de Ochoa, care a blocat vedeta braziliană şi în min. 25. Gabriel Jesus (26) a fost oprit de Ayala, Coutinho (27) a şutat peste poartă, dar cea mai bună situaţie a fost irosită de acelaşi Gabriel Jesus (33), al cărui şut din unghi a fost respins de Ochoa. Neymar (40) a mai avut o situaţie notabilă, dar a şutat peste poartă din lovitură liberă. Echipa "Canarinha" a fost şi mai incisivă după pauză, dar Ochoa a scos şutul din careu al lui Coutinho (48). Brazilia a deschis scorul în min. 51, cînd Willian a luat o acţiune pe cont propriu în flancul stîng, a centrat în faţa porţii şi Neymar a înscris din alunecare. Ochoa a avut şi alte intervenţii salutare, la mingea trasă de Paulinho (59) din mijlocul careului şi la şutul lui Willian (61). Vela (61) a pus în pericol poarta sud-americanilor (61), dar Alisson a respins de sub transversală. Neymar a fost din nou aproape de gol (68), dar şutul său a fost deviat de Salcedo pe lîngă poartă. Soarta meciului a fost pecetluită în urma unui acţiuni a aceluiaşi Neymar, care a trimis pe lîngă Ochoa, iar Firmino a îndeplinit o simplă formalitate (88). Mexicanii nu i-au învins niciodată pe brazilieni la Cupa Mondială în cinci dueluri, patru victorii revenind selecţionatei "Canarinha", iar un meci s-a terminat nedecis, 0-0, în faza grupelor din 2014 (13-0 golaveraj). Brazilia este neînvinsă de 16 meciuri oficiale. Brazilia nu a pierdut niciodată în faţa unei reprezentante a zonei CONCACAF, avînd opt victorii şi un egal. Mexicul are doar o victorie în faţa reprezentantelor CONMEBOL, cu Ecuador în 2002, trei egaluri şi nouă înfrîngeri. Echipa sud-amiericaă l-a pierdut după acest meci pe Casemiro, care a primit al doilea cartonaş galben şi nu va putea juca în meciul din sferturi.     Sursa: romaniansoccer.ro

l Brazilia - Mexic 2-0 (0-0)

Au marcat: Neymar (51), Roberto Firmino (88).
Samara, Samara Arena: 41.970 spectatori
Cupa Mondială FIFA 2018, optimi de finală
l Brazilia: Alisson Becker - Fagner, Thiago Silva (căpitan), Miranda, Filipe Luis - Paulinho (Fernandinho, 80), Casemiro, Philippe Coutinho (Roberto Firmino, 86) - Willian (Marquinhos, 90+1), Gabriel Jesus, Neymar. Selecţioner: Tite.
l Mexic: Guillermo Ochoa - Edson Alvarez (Jonathan Dos Santos, 55), Hugo Ayala, Carlos Salcedo, Jesus Gallardo - Hector Herrera, Rafa Marquez (Miguel Layun, 46), Andres Guardado (căpitan) - Carlos Vela, Javier Hernandez (Raul Jimenez, 60), Hirving Lozano. Selecţioner: Juan Carlos Osorio.
Cartonaşe galbene: Alvarez (38), Luis Filipe (43), Herrera (55), Casemiro (59), Salcedo (77), Guardado (90+2).
Arbitru: Gianluca Rocchi; arbitri asistenţi: Elenito Di Liberatore, Mauro Tonolini (toţi din Italia)

Calificare cu 3-2, de la 0-2!

Reprezentativa Belgiei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, după ce a învins, luni, la Rostov, cu scorul de 3-2, selecţionata Japoniei. Belgienii au fost conduşi cu 2-0 şi au marcat golul victoriei în minutul 90+4.
Pentru Japonia au marcat Haraguchi '48 şi Inui '52, iar pentru Belgia au înscris Vertonghen '69, Fellaini '64 şi Chadli '90+4. Haraguchi a primit o pasă în adîncime de la Shibasak, iar mijlocaşul a marcat, deschizînd astfel scorul în partida de luni seara. Inui a marcat din afara careului, din pasa lui Kagawa şi a făcut 2-0 pe tabelă pentru niponi. Fialul a fostul unul de coşmar pentru asiatici. Vertonghen a redus din diferenţă după ce a trimis un lob neobişnuit cu capul de la distanţă, din careu, portarul advers fiind prins pe picior greşit. Apoi, de-abia introdus pe teren, Fellaini a marcat cu capul din centrarea lui Hazard, aducînd o egalare nesperată cu cîteva minute înainte de final. Ultima fază a meciului s-a dovedid a fi însă decisiviă pentru calificare. Japonia a avut un corner, a bătut prost, ca Dorinel Muntenau în celebra partidă cu Danemarca, portarul a prins şi a lansat echipa pe contraatac, cînd cornometrul sărise de cle 4 minute de prelungire arătate de arbitru. Faza s-a încheiat cu golul cu Chadli, un aport important avîndu-l şi Lukaku, atacantul sărind peste balon la 11 m, şi lăsîndu-i-l coechipierului pentra a înscrie.
Sursa: romaniansoccer.ro

l Japonia - Belgia 3-2 (0-0)

Au marcat: Haraguchi (48), Inui (52) /   Vertonghen '69, Fellaini '64 şi Chadli '90+4
l Japonia: Kawashima – Sakai, Yoshida, Shoji, Nagatomo – Hasebe, Shibasaki (Yamaguchi '81)– Haraguchi (Honda '81), Kagawa, Inui – Osako. Selecţioner: Akira Nishino
l Belgia: Courtois – Alderweireld, Kompany, Vertonghen – Meunier, De Bruyne,  Witsel, Carrasco (Chadli '65) – Mertens (Fellaini '65), Lukaku, Hazard. Selecţioner: Roberto Martinez
Meciul a fost arbitrat de Malang Diedhiou (Senegal).