Curierul Zilei - Egal cu ilfovenii!

*** Trei noi săli de sport în Piteşti      *** Seminar împotriva abuzurilor copiilor     *** PASTILA de UMOR      *** Sistarea furnizării apei potabile în Municipiul Piteşti, cartier Găvana III     *** Primăria cumpără utilaje      *** Intrarea Maicii Domnului în Biserică     *** Concert-lecţie marca Florin Totan     *** Încă două cursuri gratuite la Centrul Cultural Mioveni      *** „Jurnal de război”, lansată la Tîrgul Gaudeamus      *** A ameninţat cu maceta ca să primească băutură     *** A plonjat cu maşina în rîul Tîrgului     *** Angajat de la Dacia dispărut de o săptămînă     *** Fraţii, sub control judiciar     *** Fumatul, factor principal în apariţia cancerului     *** Veteranul Ionuţ Butoi, portdrapel la paradă      *** FCSB va juca trei meciuri la Piteşti!     *** „Vom face spectacol!“     *** Sala Sporturilor ar putea primi finanţare      *** Olympic Gym Piteşti, pe podium la Campionatul Naţional de Gimnastică     *** 8 medalii la Campionatele Mondiale de lupte     *** Doar un punct, pentru echipele argeşene     *** Karate: Medalii pentru CS Dacia     *** Liga II, Etapa 17     *** Liga Naţiunilor

Egal cu ilfovenii! Imprimare E-mail
luni, 16 iulie 2018

Piteştenii au încheiat nedecis al doilea amical

Egal cu ilfovenii!

FC Argeş - Academica Clinceni 1-1(0-0) Au marcat: Buleică(min.56)/Gliga(min.68).

FC Argeş a disputat sîmbătă dimineaţă cel de-al doilea meci de verificare din această vară. Echipa din Trivale a remizat 1-1, în confruntarea de pe stadionul Nicolae Dobrin cu FC Academica Clinceni, formaţie preluată de curînd de Vasile Geambazi, finanţatorul din acte al FCSB.

Întărită cu jucători care au evoluat mai puţin la vicecampioana României, Academica Clinceni s-a dovedit a fi o nucă destul de tare pentru alb-violeţi care veneau după zece zile de cantonament. Prima repriză a fost una destul de săracă în ocazii, atît piteştenii cît şi ilfovenii preferînd să aştepte greşeala adversarului. Singurele oportunităţi notabile de gol ale celor două combatante au fost şutul lui Nilă care nu a prins spaţiul porţii şi lovitura de cap a lui Dobrescu care a trecut milimetric peste transversală. După pauză, jocul s-a mai animat iar ocaziile de gol la ambele porţi au început să apară. Alb-violeţii au deschis scorul la zece minute după revenirea de la cabine, prin Buleică care a reluat în plasă centrarea lui Tăbăcariu. Bucuria alb-violeţilor nu a durat decît 13 minute. Ilfovenii au restabilit egalitatea prin Gliga, care după ce a trecut de cîţiva fundaşi argeşeni, a trimis în plasă, cu un şut la colţul lung. După ce a restabilit egalitatea, Academica a forţat desprinderea pe tabelă. Ilfovenii şi-au mai trecut în cont alte cîteva ocazii prin Şandru şi Blejdea, însă de fiecare dată portarii piteşteni au scăpat fără să primească gol. Replica argeşenilor a venit prin atacantul Vasile Buhăescu, însă şutul acestuia, din interiorul careului, a fost respins de un fundaş. Partida din Trivale a fost un test util pentru cei doi tehnicieni care au putut rula toţi jucătorii pe care îi au în lot. Atît Emil Săndoi, antrenorul echipei FC Argeş, cît şi Ilie Poenaru, tehnicianul Academicii Clinceni, au împărţit lotul în două echipe în încercarea de a da minute în mod egal fiecărui fotbalist.

Caseta tehnică:

FC Argeş, I repriză: Ureche - Tofan, Turda, Vişa, Stan - Popa, Costin, Panait, Barbu - Năstăsie, Nilă. Antrenor: Emil Săndoi.
Academica Clinceni, I repriză: Vîlceanu - Achim, Dinu, Patriche, Bogdan Barbu - Olariu, Gheorghe Costin, Horjia, Paţurcă - Ion Robert, Dobrescu. Antrenor: Ilie Poenaru.
FC Argeş, a II-a repriză: Popescu(min.60 Nicuşor Grecu) - Şerbănică, Gugu, Hreniuc, Tofan - Olteanu, Şerban, Tăbăcariu, Robert Grecu - Buleică, Buhăescu.
Academica Clinceni, a II-a repriză: Andrei Cristi(min.60 Achiriloaiei) - Pham, Găină, Şandru, Mitrov - Nicola, Gliga, Bărbulescu - Blejdea, Robert Ion, Adrian Şut.
Arbitri: Iulian Călin, Romică Bîrdeș, Gabriel Stroe.

Filmul meciului:

min.38: Nilă reia pe lîngă poartă din interiorul careului.
min.42: Dobrescu trimite din 6 m iar balonul trece milimetric peste poartă.
min.49: Robert Ion driblează doi fundaşi, rămîne singur cu Popescu, dar trage pe lîngă poartă.
min.54: Acelaşi Robert Ion rămîne singur cu Popescu, dar trage peste transversală!.
min.56: 1-0! Tăbăcariu centrează din afara careului, Buleică preia balonul şi îl învinge pe Andrei cu un lob de la 16 m!.
min.62: Şandru trimite în bara laterală din lovitură liberă de la 30 m.
min.68: 1-1! Gliga trece de doi fundaşi şi trimite la colţul lung.min.80: Blejdea pătrunde în careu, dar trage pe lîngă poartă!.