Curierul Zilei - Victorie în cel de-al treilea amical!

*** Cea mai frumoasă fată din cartier: domnul Mihai Alexandrescu, purtător de cuvânt al PNL Argeş     *** Evitaţi îngheţarea contorului de apă!      *** PASTILA de UMOR      *** Adrian şi Anca Tase susţin o prelegere depre boli grave     *** Sufletiştii au dăruit seminţe la Piteşti     *** Copil din Mioveni are nevoie de ajutor     *** Spectacol aviatic de Ziua Naţională, la Mioveni      *** Incendiu la stîlpul electric     *** Riscă să fie evacuată pentru 1.000 de lei     *** S-a proptit cu maşina într-un stîlp     *** Asistentă cu arsuri, refuzată de spitale      *** Accident grav, la Valea Ursului     *** Maşină de marfă prinsă între o dubiţă şi TIR     *** Unirea Bascov, remiză, de la 2-0     *** Culisele meciului     *** Doar egal, după ce au condus la pauză     *** Ripensia Timişoara - CS Mioveni 1-1 (0-1)     *** România, victorie cu Lituania, în Liga Naţiunilor     *** Susţinuţi de fani     *** La 4 puncte de lider!      *** Campioana ne-a predat o lecţie de baschet!     *** Nini: „O înfrîngere care doare“     *** Cristian Achim: „Mă bucură reacţia echipei”

Victorie în cel de-al treilea amical! Imprimare E-mail
miercuri, 18 iulie 2018

Alb-violeţii au trecut la limită de ilfoveni

Victorie în cel de-al treilea amical!

FC Argeş- CS Baloteşti 2-1(2-1) Au marcat: Şerban (min.17), Buhăescu (min.29) / Clătinici (min.2).

FC Argeş a cîştigat ieri cel de-al treilea meci de verificare disputat în această vară. Piteştenii s-au impus cu 2-1 în confruntarea cu CS Baloteşti, colega de serie din eşalonul secund. Golurile alb-violeţilor au fost marcate în prima repriză de mijlocaşul Ionuţ Şerban şi atacantul Vasile Buhăîescu, în timp ce reuşita ilfovenilor a fost semnată de Clătinici, tot în primul mitan.

Disputa de pe terenul central al stadionului Nicolae Dobrin a avut două reprize diametral opuse, prima dominată de echipa gazdă, iar cea de-a doua mai echilibrată, în care oaspeţii au încercat să mai echilibreze raportul de forţe. Partida din Trivale lea-a dat prilejul celor doi tehnicieni de a vedea la lucru toţi jucătorii pe care îi au la dispoziţie. Atît Emil Săndoi, cît şi Emil Ursu au optat să împartă lotul în două echipe şi să trimită în teren garnituri diferite. Oaspeţii au început mai bine meciul şi au deschis scorul chiar la prima oportunitate pe care au avut-o. După ce a driblat cîţiva adversari, Clătinici a marcat cu un şut din interiorul careului. Bucuria ilfovenilor nu a durat decît un sfert de oră. Mijlocaşul Ionuţ Şerban a restabilit egalitatea în urma unei acţiuni individuale finalizată cu un şut în forţă. Argeşenii au forţat desprinderea pe tabelă şi au crescut presiunea pusă pe adversar. Piteştenii au mai punctat încă o dată pînă la pauză prin Vasile Buhăescu care a pus latul la centrarea de manual a lui Şerbănică. În cel de-al doilea mitan, Baloteştiul a forţat egalarea, iar ocaziile de gol la poarta gazdelor s-au înmulţit. Cel mai mare şansă de a restabili egalitatea a avut-o Niculae pe finalul partidei, însă portarul Nicuşor Grecu a fost salvat de bara laterală. Pentru FC Argeş partida cu Baloteştiul a fost cel de-al treilea joc de verificare din această vară, alb-violeţii avînd un bilanţ de două victorii şi o remiză. Gruparea din Trivale a învins în primul amical, cu 4-0, pe ACS Basarabi Curtea de Argeş, iar în cel de-al doilea test, a remizat, 1-1, cu Academica Clinceni.

Caseta tehnică:
FC Argeş, I repriză: Ureche- Tofan, Turda, Visa, Hreniuc- Costin, Şerban, Şerbănică, Buleică - Buhăescu, Năstăsie. După pauză au mai intrat Nicuşor Grecu, Tavi Popescu, Oancea, Borţosu, Olteanu, Alin Popa, Panait, Tăbăcariu, Cătălin Barbu şi Nilă. Antrenor: Emil Sandoi.
CS Balotesti, I repriză: Fulga - Dedu, Flămânzeanu, Marciuc, Filip - Ghiţă, Predescu, Neagu, Vasile - Marin, Clătinici. După pauză au mai intrat Iordan, Catană, Riza, Novacek, Niculae, Gojnea, Mihai, Marciuc, Neamţu şi Paraschiv. Antrenor: Emil Ursu.
Filmul meciului:
Min.2: 0-1! Clătinici deschide scorul cu un şut din interiorul careului, după o greşeală a defensivei argeşene.
Min.14: Hreniuc trimite cu capul în transversală în urma unei lovituri de colţ, de pe dreapta.
Min.17: 1-1! Şerban restabileşte egalitatea cu un şut din interiorul careului după ce a driblat toată defensiva ilfoveană.
Min.27: Acelaşi Şerban reia peste poartă, din interiorul careului.
Min.29: 2-1! Buhăescu trimite cu latul în poartă din centrarea lui Şerbanică.
Min.42: Ionuţ Şerban şutează de la marginea careului, însă portarul oaspeţilor reţine în doi timpi.
Min.45: Fulga boxeaza o lovitură liberă de la 8 m lateral dreapta, executată de Năstăsie.
Min.55: Catană trimite cu capul din interiorul careului, însă Nicuşor Grecu este la post şi reţine balonul.
Min.81: Niculae pătrunde în careu, însă trage în bara laterală.