Curierul Zilei - Universitatea din Piteşti, campioană europeană universitară!

*** 642 de locuri de muncă în Argeş     *** Investiţie importantă în amenajarea unui pîrîu     *** Tîrg de adopţii de cîini la Mioveni      *** „Jake şi femeile lui”      *** „Coşmarul Vraciului“      *** Muzică şi sport în faţa Primăriei Piteşti     *** Filmele săptămînii 21 - 27 septembrie      *** Dispărutul era spînzurat!      *** Omorît de un BMW     *** Doi şoferi răniţi grav, la Moşoaia!     *** Spărgătorii şi tăinuitorul, colegi de celulă     *** Pod reabilitat,după turnarea asfaltului!     *** Şapte oi omorîte şi şase stupi distruşi de urs     *** Ministrul Fifor, „no comment” despre tragedia de la Valea Urdii     *** Vor victoria în Moldova      *** Europa League, Etapa 1     *** Curiozităţi pescăreşti     *** Pescuitul carasului pe Dunăre     *** După puncte, la Timişoara     *** Atletic Bradu şi Unirea Bascov joacă astăzi în campionat     *** 80 de piloţi la Trofeul Câmpulung!     *** Fotbal la TV în week-end

Universitatea din Piteşti, campioană europeană universitară! Imprimare E-mail
sâmbătă, 21 iulie 2018

Aur pentru baschetul feminin universitar

Universitatea din Piteşti, campioană europeană universitară!

Universitatea din Piteşti este noua campioană europeană universitară de baschet 3x3. Baschetbalistele argeşene au obţinut acest titlu la competiţia din Portugalia, de la Coimbra. Echipa Universităţii din Piteşti a fost compusă din Ghizilă, Pavel, Ardelean, Ursu. Conform totalbaschet.ro, piteştencele au avut 6 victorii din 6 partide, iar în finală au trecut de Vasyl Stefanyk University cu 20-9.

La startul întrecerii s-au aliniat 16 echipe  care au fost împărţite în patru grupe. Universitatea din Piteşti a făcut parte din grupa B, alături de adversare din Elveţia (University of Lucerne), Franţa (University of Pau and Pays de l’Adour) şi Turcia (Middle East Tech University). Din lotul Universităţii din Piteşti au făcut parte patru componente ale naţionalei de senioare (5x5) a României: Ioana Ghizilă, Elisabeth Pavel, Dora Ardelean şi Sonia Ursu (care a fost viecampioană europeană la 3x3). Piteştencele au început competiţia cu o victorie clară în faţa turcoaicelor, 14-4. Jumătate din puncte le-a marcat Pavel, urmată de Ardelean cu 5 şi Ghizilă cu 2. A doua zi s-au disputat celelalte două etape din grupă. Argeşencele au trecut cu 21-10 de franţuzoaice. Pavel a marcat 9 puncte, Ghizilă 6, Ursu 4 şi Ardelean 2. Partida dintre Universitatea din Piteşti şi cea din Lucerna a decis ocupanta primului loc în grupă. Piteştencele s-au impus cu 18-8. Ghizilă şi Pavel au marcat cîte 7 puncte, iar Ardelean şi Ursu, cîte 2.

Duel echilibrat în sferturi

Primele două clasate din cele patru grupe s-au calificat în sferturile de finală. Româncele au întîlnit o echipă din Ungaria (University of Physical Education). 21-11 a fost scorul pentru piteştence, care au avut nevoie de doar 8 minute pentru a încheia meciul. Ursu a fost de această dată cea mai bună marcatoare, cu 8 puncte, urmată de Ghizilă şi Pavel cu cîte 5, iar Ardelean a marcat 3. În primul sfert de finală a fost un duel portughez, cîştigat de Universitatea din Aveiro cu 18-15 în faţa celor din Porto. Ucrainiencele de la Vasyl Stefanyk Precarpathian National University au trecut cu 21-10 de Universitatea din Lucerna. Cel mai strîns meci din sferturi a fost cel dintre Universitatea din Ljubljana şi rusoaicele de la Volga Region State Academy of Physical Culture, Sport and Tourism, scor 12-10.

Victorie categorică în finală

Piteştencele au jucat în a doua semifinală cu slovenele din Ljubljana. A fost echilibru în prima jumătate a meciului, cu 10-10 în minutul 6. Au urmat 7 puncte consecutive pentru argeşence, care s-au desprins la 17-10. A fost rîndul slovenelor să aibă momente mai bune şi s-au apropiat la 18-17 în ultimul minut. Ghizilă a stabilit scorul final, 20-17. Ucrainiencele de la Vasyl Stefanyk au trecut cu 20-14 de portughezele de la Aveiro în prima semifinală. Bronzul le-a revenit celor din Ljubljana, după 12-4 cu Aveiro. Finala competiţiei feminine de baschet 3x3 s-a disputat miercuri seară. Ucrainiencele erau în formula Kasatkina-Karieva, Filevych, Sydorak şi Mollova. Ardelean şi Ghizilă au marcat primele trei puncte, iar Ursu şi Pavel au dus scorul la 6-1 pentru piteştence. Acestea s-au distanţat pe toată durata partidei şi s-au impus cu 20-9. Ioana Ghizilă şi Sonia Ursu au terminat finala cu cîte 7 puncte, iar Elisabeth Pavel şi Dora Ardelean au marcat cîte 3 puncte.