Curierul Zilei - Demonstraţie de forţă!

*** România, codaşă la construcţii!     *** Săptămîna Europeană a Sportului, în Argeş     *** Dezinsecţie, dezinfecţie şi deratizare, la Mioveni      *** PASTILA de UMOR      *** „Argeşul, locul cel mai românesc din România“     *** Adrian Tase, la Congresul de la Sinaia!     *** La 16 ani, s-a întors de la majorat, în sicriu     *** Şoferul a făcut infarct      *** Copilul s-a spînzurat      *** Nu s-a asigurat şi a lovit trei maşini     *** Fost campion naţional la box, contrabandă cu ţigări     *** Filmaţi în timp ce furau bere dintr-un magazin     *** Raicu eliminat de la Mondiale     *** Cursuri gratuite, la Şcoala de Arbitraj a AJF Argeş     *** Un gol, din două faze de poartă     *** CS Mioveni - ASU Poli Timişoara 1-0 (1-0)     *** Au avut victoria la îndemînă     *** Memorialul Dorel Ştefănescu, la ediţia a treia     *** Învinşi de propriul portar!     *** „Rezultatul final este mincinos“     *** Popovici: „O victorie foarte importantă“     *** CSU Piteşti va juca în Divizia A!

Demonstraţie de forţă! Imprimare E-mail
(2 voturi)
luni, 23 iulie 2018

Piteştenii nu au avut milă de giuleşteni

Demonstraţie de forţă!

FC Argeş - FC Rapid Bucureşti 3-0(1-0). Au marcat: Buleică(min.40), Raul Costin (min.50), Nilă (min.90).

Fotbaliştii de la FC Argeş merg ceas în perioada de pregătire. Alb-violeţii au cîştigat sîmbătă cel de-al patrulea meci de verificare din această vară după ce s-au impus la scor de neprezentare în confrunta­rea cu FC Rapid Bucureşti, nou-promovată în liga a treia. Golurile grupării din Trivale au fost marcate de Buleică, în prima repriză, respectiv Raul Costin şi Nilă, în cel de-al doilea mitan.

Partida dintre piteşteni şi bucureşteni s-a disputat pe stadionul Municipal din Curtea de Argeş în faţa a aproape 1000 de spectatori care au vrut să vadă la lucru cele două echipe de mare tradiţie ale fotbalului românesc. Prima repriză a fost una destul de modestă, cu puţine ocazii de gol. Singurele oportunităţi notabile au fost un şut al lui Buhăescu, reţinut în doi timpi de portarul Ciuculescu şi golul lui Buleică la care gooal-keperul feroviarilor a rămas fără replică. Partea secundă a întîlnirii a fost mult mai dinamică. Rapidiştii au fost nevoiţi să iasă la joc şi au lăsat mai multe spaţii libere care au fost speculate la maxim de argeşeni. La doar cinci minute de la reluarea partidei, FC Argeş şi-a dublat avantajul pe tabelă prin Raul Costin care a marcat de la peste 40 de metri după ce l-a văzut puţin ieşit dintre buturi pe pe Voican. Argeşenii au mai ratat încă două oportunităţi de a marca prin Buhăescu şi Ionuţ Şerban, însă şuturile acestora nu au prin cadrul porţii sau au fost respinde de defensiva bucureştenilor. Scorul final a fost stabilit de Andrei Nilă în ultimul minut al timpului regulamentar. Atacantul piteştean a pătruns în careu, însă a fost blocat în momentul şutului de portarul Rapidului, însă balonul a revenit din nou la Nilă, care de data aceasta, nu a mai iertat. Pentru FC Argeş, disputa cu Rapidul a fost al patrulea meci de verificare. În primele trei, alb-violeţii au învins cu 4-0 pe ACS Basarabi Curtea de Argeş, au remizat, 1-1, cu Academica Clinceni şi au învins cu 2-1 pe CS Baloteşti. n

Caseta tehnică:

FC Argeş: Ureche - Turda, Vişa, Hreniuc, Tofan, Costin, Şerban, Buleică, Şerbanică - Năstăsie, Buhăescu. După pauză au mai intrat Nicuşor Grecu, Stan, Panait, Nilă, Tăbăcariu, Gugu, Cătălin Barbu, Alin Popa, Oancea şi Borţosu. Antrenor: Emil Sandoi.
FC Rapid: Ciuculescu - Voicu, Bratu, Maftei, Stancu - Moise, Duriţă, Cîrstocea, Goge - Manole, Vlada. După pauză au mai intrat Voican, Boian, Iacob, Demici, Burlacu, Grigore, Lădaru, Dovleac, Niţu, Jurj. Antrenor: Constantin Schumacher.