Curierul Zilei - BCM U FC Argeş riscă să nu înceapă campionatul!
PRIMA PAGINA
 Publicitate pdf
BCM U FC Argeş riscă să nu înceapă campionatul!
(0 voturi)
Friday, 27 July 2018

Dacă pînă pe 10 august nu achită garanţia financiară către FRB

BCM U FC Argeş riscă să nu înceapă campionatul!


Horia Păun, preşedintele Federaţiei Române de Baschet a anunţat miercuri că doar 9 cluburi sînt eligibile pentru a participa în noua ediţie a Ligii Naţionale de Baschet Masculin. Printre acestea nu se regăseşte şi BCM U FC Argeş care ar fi trebuit să achite pînă pe 10 iulie o garanţie de 10.000 de euro pentru a se putea înscrie în competiţie. La cererea mai multor grupări care sînt de drept public şi nu au avuţi prevăzuţi aceşti bani în buget, forul central a prelungit termenul de înscriere în LNBM pînă pe data de 10 august.     

Pentru plata garanţiei, FRB a anunţat că acceptă scrisori de garanţie eliberate de terţi în numele cluburilor în favoarea FRB, bilete la ordin avalizate, sau alte forme de garantare a sumei respective. Tragerea la sorţi va fi efectuată cu numărul de echipe care sînt eligibile la 14 august 2018 pentru LNBM, ediţia 2018-2019, sistemul competiţional fiind adaptat numărului de echipe eligibile.
Introducerea unei garanţii financiare în noul sezon a fost discutată încă de la sfîrşitul lunii mai, iar pe 25 iunie 2018, Consiliul Director al FRB a aprobat această propunere. Cluburile ar fi trebuit să vireze banii în contul FRB pînă la data de 10 iulie, însă multe dintre acestea nu i-au depus pentru că nu i-au avut prevăzuţi în bugetul care a fost întocmit la începutul anului cînd regulamentul FRB nu prevedea acest lucru. Pînă pe 10 iulie 2018, garanţia de 10.000 de euro a fost depusă doar de CSM CSU Oradea, U-BT Cluj-Napoca, BC CSU Sibiu, CSM Steaua, SCMU Craiova, CSO Voluntari, CSM VSK Csikszereda Miercurea Ciuc, CSM Mediaş şi Dinamo Bucureşti, majoritatea dintre acestea fiind de drept privat. Ca multe alte grupări din ţară care sînt de drept public, nici BCM U FC Argeş nu a plătit această garanţie în termenul stabilit de FRB pentru că nu a avut prevăzută această sumă în bugetul pentru 2018 care s-a întocmit la începutul acestui an.

“Nu avem probleme financiare“

Prin intermediul unui comunicat de presă remis ieri, semnat de directorul tehnic al clubului, Silviu Corodi, oficialii grupării din Trivale au explicat de ce nu au putut vira acea garanţie financiară în contul FRB pînă pe data de 10 iulie. Conducerea echipei de baschet a dat asigurări că BCM U FC Argeş se va înscrie în campionat:
„Având în vedere recentele informaţii apărute în presa locală şi naţională conform cărora clubul FC Argeş se confruntă cu probleme financiare care ar împiedica înscrierea echipei de baschet BCM U FC Argeş în noul sezon competiţional, conducerea clubului nostru are de făcut următoarele precizări:
„În acest moment, clubul FC Argeş nu are nicio datorie către Federaţia Română de Baschet, singura problemă fiind depunerea acelei garanţii financiare de 10.000 de euro cerută pentru înscrierea echipei de baschet în campionat. Pe 18 iulie 2018 am primit un email în care ni se preciza că în termen de 2 zile trebuie să depunem în contul FRB acea garanţie. Pe data de 19 iulie 2018 am anunţat Federaţia Română de Baschet că timpul este foarte scurt pentru achitarea acelei sume. Clubul FC Argeş este un club de drept public iar plăţile către diversele instituţii publice cu care colaborăm şi către terţi se derulează prin Trezorerie şi nu se pot face de pe o zi pe alta. Am cerut FRB să ne dea răgaz până pe data de 10 august 2018 pentru achitarea sumei. Federaţia Română de Baschet a fost de acord cu acest termen. Reprezentanţii clubului nostru au demarat deja procedurile prevăzute de lege pentru depunerea acestei garanţii financiare până la data convenită de comun acord. Asigurăm iubitorii sportului argeşean că FC Argeş nu se confruntă cu niciun fel de probleme financiare iar echipa de baschet BCM U FC Argeş va evolua fără probleme în campionat“. 
M.Duinea

Scrie comentariu

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului sau stergerea integrala. Site-ul www.curier.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.


Nume:
Comentariu:Cod:* Code


Vizualizari: 2318

Comentarii (4)
Scris de Dan in 28-07-2018 11:46 - Vizitator
 
 
Va dati seama in ce tara traim,,,,,
 
Scris de Balan in 27-07-2018 14:04 - Vizitator
 
 
Toate hotărârile la acest club le ia consiliul de administrație condus de Gentea Cristian deci lăsați-l pe Șerban , chiar daca este Dir. executiv al clubului totul trece prin filtrul lui Gentea . Sa nu va Imaginați ca se misca ceva acolo fara ca el sa stie.Atata timp cat politicul conduce sportul sau mai concret pana cand fotbalul sau oricare alta secție nu are acționariat fiind independența una de cealalta nu se va face performanța si cum investitorii fug de sport viitorul pare sumbru.Asa ca luati mai multe informații apoi judecați fara a jigni pe unul sau altul.
 
Scris de Fan Baschet in 27-07-2018 08:12 - Vizitator
 
 
Care reprezentanți ai clubului domnilor , Directorul Șerban este in concediu la Mare Mamaia cu Juriștii si secretara , si -au mărit salariile si acum credeți ca-i mai intereseaza de sport .
 
Scris de roma in 27-07-2018 06:03 - Vizitator
 
 
da si fc arges la fotbal si bcmu pitesti se confrunta cu prostia si indolenta celor care o conduc.la bcmu pitesti exista antrenor si jucatori de baschet?sandoi la fotbal continua cu unii jucatori antifotbal gen oancea sau visa .cu stadionul cum ramane ca nu se mai aude nimic.cu promovarea cum ramane?cata indolenta sa stii ca ai probleme cu forma de organizare si tu sa nu faci nimic sa schimbi ceva.
 

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 


embedgooglemap.net


Zi record

Marţi, 20.08.2019

--- 9.253 vizitatori unici ---

Horoscop zilnic

Flag Counter


PRchecker.info