Curierul Zilei - 22 de goluri în 7 partide
PRIMA PAGINA arrow RUBRICI arrow Sport arrow 22 de goluri în 7 partide

*** Trei noi săli de sport în Piteşti      *** Seminar împotriva abuzurilor copiilor     *** PASTILA de UMOR      *** Sistarea furnizării apei potabile în Municipiul Piteşti, cartier Găvana III     *** Primăria cumpără utilaje      *** Intrarea Maicii Domnului în Biserică     *** Concert-lecţie marca Florin Totan     *** Încă două cursuri gratuite la Centrul Cultural Mioveni      *** „Jurnal de război”, lansată la Tîrgul Gaudeamus      *** A ameninţat cu maceta ca să primească băutură     *** A plonjat cu maşina în rîul Tîrgului     *** Angajat de la Dacia dispărut de o săptămînă     *** Fraţii, sub control judiciar     *** Fumatul, factor principal în apariţia cancerului     *** Veteranul Ionuţ Butoi, portdrapel la paradă      *** FCSB va juca trei meciuri la Piteşti!     *** „Vom face spectacol!“     *** Sala Sporturilor ar putea primi finanţare      *** Olympic Gym Piteşti, pe podium la Campionatul Naţional de Gimnastică     *** 8 medalii la Campionatele Mondiale de lupte     *** Doar un punct, pentru echipele argeşene     *** Karate: Medalii pentru CS Dacia     *** Liga II, Etapa 17     *** Liga Naţiunilor

22 de goluri în 7 partide Imprimare E-mail
miercuri, 08 august 2018

Liga 1, retrospective etapei a 3-a

22 de goluri în 7 partide

Etapa a treia a Ligii I a venit în acest week-end cu foarte multe goluri, înregistrându-se, în total, o medie de peste 3 goluri pe meci. Runda a început şi s-a terminat cu meciuri deosebit de spectaculoase, care au avut 4 respectiv 5 goluri.  Astfel, etapa a debutut cu remiza din Bănie, dintre CS U Craivoa şi Botoşani, 2-2. Sâmbătă, Astra şi Sepsi au remizat la Giurgiu 1-1, după care campioana CFR Cluj a învins cu 2-0 pe Concordia Chiajna. Duminică,  mai întîi, nou-promovatele Hermannstadt şi Dunărea Călăraşi au remizat 1-1, pentru ca seara, FCSB – ul să spulbere cu 4-0, Iaşi-ul lui Stoican. Runda s-a încheiat luni, cu victoria Viitorului, 2-0 cu FC Voluntari, şi cu o altă victorie a gazdelor, Gaz Metan Mediaş, 3-2 cu Dinamo.

CS U Craiova – CS Botoşani 2-2

U Craiova rămîne fără victorie în noul sezon, după un meci spectaculos cu FC Botoșani. Fulop a deschis scorul în minutul 11, după faza creată de Golofca. Mihăilă a obţinut penalty pentru Craiova zece minute mai tîrziu, iar Mitriţă a egalat. Mangia a ratat faza. De emoţii, s-a întors cu spatele. Imediat după acest moment, nou-venitul Pigliacelli a respins senzaţional la şutul lui Golofca. Acelaşi Mitriţă a marcat din nou în minutul 35. Din tribune n-au lipsit legendele Ştiinţei şi selecţionerul naţionalei de tineret, Mirel Rădoi. Gică Craioveanu a strîns în braţe un leu de pluş, însă nu le-a purtat noroc gazdelor - Andrei Miron a marcat pentru 2-2. Oaspeţii puteau prelua conducerea în minutul 65, dar Ongenda a lovit bara şi partida s-a terminat la egalitate, 2-2.

Astra Giurgiu – Sepsi Sf Gheorghe 1-1

Astra a făcut primul pas greşit pe teren propriu în mandatul lui Marius Măldărăşanu. Giurgiuvenii au deschis rapid scorul contra lui Sepsi, la prima acţiune ofensivă, prin Laurenţiu Buş. Gazdele au controlat jocul şi puteau să marcheze din nou, la capul lui Erico. Alibec, susţinut cu entuziasm din tribune, a intrat în minutul 57, dar de înscris au făcut-o oaspeţii. Mensah şi Simonovski, introduşi inspirat de antrenorul Neagoe, au creat faza golului egalizator: primul a centrat si al doilea a înscris, iar covăsnenii pleacă pentru prima dată cu punct de la Giurgiu.

CFR Cluj – Concordia Chiajna 2-1

CFR Cluj, campioana en titre, a reuşit sîmbătă prima sa victorie în actuala ediţie a Ligii I de fotbal, 2-1 (1-0) acasă cu Concordia Chiajna, într-un meci din etapa a 3-a. După aspectul jocului, CFR ar fi meritat să conducă încă de la pauză, ratînd destule ocazii, mai ales prin Mailat, însă deschiderea scorului a venit destul de tîrziu, reuşită de Ţucudean, în minutul 54, după o minge întoarsă de Mailat. Portarul Caparco a deviat în transversală şutul lui Ioniţă (57). Acelaşi Ioniţă a obţinut un penalty, transformat de Culio (74). Paul Batin a redus din handicap în min. 84, după o indecizie a lui Vinicius, pe fondul relaxării gazdelor. CFR a cerut penalty la apariţia în atac a lui Camora, în primul minut de prelungire. În clasament, CFR, cu 5 puncte şi golaveraj, este pe locurile 2-3, la egalitate cu Astra Giurgiu. Concordia, cu un singur punct, este lanterna roşie.

Hermannstadt – Dunărea Călăraşi 1-1

FC Hermannstadt a irosit în prelungiri şansa unei victorii în confruntarea nou-promovatelor cu Dunărea Călăraşi, din etapa a treia a Ligii 1, scor 1-1. Cătălin Straton şi-a salvat echipa de şutul lui Tătar, dar nu a mai avut ce să facă în minutul 24, când jucătorul dorit de FCSB a deschis scorul. Ştefan Blănaru şi-a trecut în cont a doua reuşită a acestui sezon cu o execuţie superbă. Scorul putea să ia proporţii, însă Straton a intervenit salvator pentru echipa lui Dan Alexa. Dunărea a trecut pe lîngă egalare înainte de pauză, cînd Honciu a nimerit bara. Sibienii au pierdut cele trei puncte în minutul 90. Alin Dobrosavlevici a marcat golul egalizator, iar Dunărea Călăraşi rămîne neînvinsă în primul sezon din istorie în Liga 1.

Viitorul – FC Voluntari 2-0

Viitorul a reuşit prima victorie din acest sezon în Liga 1, 2-0 în faţa lui FC Voluntari. Ilfovenii au dat primele emoţii la poarta lui Buzbuchi, la şutul lui Bucurică. Pînă la pauză, şi De Nooijer şi-a încercat norocul la cealaltă poartă, dar Drăghia
s-a opus. Fără Hagi pe bancă, după eliminarea de la Chiajna, constănţenii au fost aproape să primească un gol şi în repriza secundă, la şutul lui Laidouni. Viitorul
s-a impus pe final. Hagi a obţinut un penalty, după ce a şutat în mâna lui Zgrabljic, dar nu a executat tot el, după ratarea din prima etapă, cu Dunărea Călăraşi. Vînă a fost cel care a transformat cu emoţii, în minutul 69. S-a terminat 2-0 pentru Viitorul, după ce golgheterul constănţenilor din Europa League, Drăguş, a înscris şi el în minutul 79.

FCSB – Poli Iaşi 4-0

FCSB a surclasat-o pe Politehnica Iaşi cu scorul de 4-0 (1-0), duminică seara, pe Arena Naţională din Bucureşti, într-un meci din etapa a treia a Ligii I de fotbal. FCSB a reuşit prima sa victorie din acest campionat prin golurile marcate de Harlem Gnohere (24, 58), Dennis Man (86), Olimpiu Moruţan (90+3). Ultimele două reuşite au venit după ce ieşenii au rămas în zece oameni, atacantul olandez Moussa Sanoh fiind eliminat în min. 84, introdus în min. 68 în locul costaricanului Dylan Flores. Cea mai mare situaţie de gol a oaspeţilor a fost ratată în min. 49 de Andrei Cristea, care l-a lobat pe portarul Cristian Bălgrădean, dar fundaşul Bogdan Planic a respins de pe linia porţii. FCSB a cîştigat al doilea său meci consecutiv cu 4-0, după victoria de joi cu Rudar Velenje, din preliminariile Europa League.

Gaz Metan Mediaş – Dinamo 3-2

Echipa Gaz Metan Mediaş a învins pe teren propriu, cu scorul de 3-2 (1-1), formaţia FC Dinamo Bucureşti, în ultimul meci al etapei a treia a Ligii I de fotbal, disputat luni seara. Gazdele au deschis scorul în minutul 7, prin Darius Olaru, însă dinamoviştii au restabilit egalitatea pînă la pauză, prin Diogo Salomao (32), iar apoi au preluat conducerea în debutul reprizei secunde, graţie golului lui Robert Moldoveanu (47). Bucuria oaspeţilor nu a durat însă prea mult, medieşenii preluînd din nou conducerea pe tabela de marcaj, după autogolul lui Mihai Popescu (56) şi reuşita lui Carlos Fortes (58). În urma acestui succes, Gaz Metan Mediaş a urcat pe prima poziţie a clasamentului, cu 7 puncte, în timp ce Dinamo ocupă locul opt, cu 4 puncte. Gaz Metan Mediaş - FC Dinamo Bucureşti 3-2 (1-1), stadion Gaz Metan - Mediaş Au marcat: Darius Olaru (7), Mihai Popescu (56 - autogol), Carlos Fortes (58), respectiv Diogo Salomao (32), Robert Moldoveanu (47).     Sursa: www.digisport.ro