Curierul Zilei - Trei goluri marcate de mijlocaşi!
PRIMA PAGINA arrow RUBRICI arrow Sport arrow Trei goluri marcate de mijlocaşi!

*** Reducere de 10% la plata datoriilor!     *** Depuneţi adeverinţa la Casa de Pensii!     *** Două decenii de proiecte de dezvoltare     *** Incendiere anunţată pe Facebook     *** Au atacat un şofer şi l-au jefuit     *** Spărgătorii au interdicţie să se apropie de păgubaş     *** 16 echipaje ISU la Mioveni, în concurs     *** Ministrul Fifor vine la Cîmpulung     *** Şi-au ciocnit maşinile, pe DN 73      *** Beţivan, lovit de maşină cînd traversa      *** Racordaţi ilegal la energie electrică     *** Jandarmii au donat sînge     *** Pe podium la Cupa Romgaz     *** Liga Campionilor, Etapa 1     *** Raicu la Campionatul Mondial     *** La Bradu s-au stabilit campionii!     *** Peste 80 de piloţi la Trofeul Cîmpulung Muscel      *** Liga 1     *** CS Mioveni joacă ani la Piteşti, cu CSO Ploepni     *** Sporting Lieşti - Mioveni, în Cupă     *** Programul şaisprezecimilor de finală este următorul:

Trei goluri marcate de mijlocaşi! Imprimare E-mail
luni, 20 august 2018

Liga 2, etapa 3: CS Mioveni s-a impus clar în faţa lanternei roşii a clasamentului

Trei goluri marcate de mijlocaşi!

CS Mioveni a învins vineri seară, cu 3-0, pe CS Baloteşti, partida contînd pentru etapa a 3-a a Ligii a II-a. În meciul disputat pe Stadionul Orăşenesc din Mioveni, golurile victoriei gazdelor au fost marcate de Năstăsie (20), Ayza (72) şi Coşereanu (90+3), toţi trei evoluînd ca mijlocaşi în această partidă.

Jocul de vineri a fost la discreţia echipei argeşene, elevii lui Iordan Eftimie conducînd ostilităţile pe toată durata partidei. Scorul a fost deschis de Năstăsie, la prima fază periculoasă a gazdelor în suprafaţa de pedeapă adversă, mijlocaşul reluând în plasă, din faţa porţii o centrare a lui Rareş Lazăr, paralelă cu linia buturilor, din colţul careului mic. Pînă la finalul primei reprize au mai fost două ocazii de gol, cîte una de fiecare parte, Celea ratînd pentru argeşeni şi Predescu pentru ilfoveni. După pauză jocul a fost mai animat, iar ocaziile s-au înmulţit. Portarul Sima a dat şi el încredere echipei, scoţînd din vinclu, un gol ca şi făcut, în minutul 58, la scorul de 1-0, la o lovitură liberă a oaspeţilor. Au urmat apoi, alte trei faze bune la poarta oaspeţilor, ratate însă de Popesci, Ayza şi Edi Stoica, toate ocazii destul de mari. În minutul 70, Mioveniul se putea desprinde, însă arbitri au anulat un gol valabil pe motiv de off-side la Ayza. În minutul 72, Ayza a scăpat însă, singur cu portarul şi a majorat diferenţa, în timp ce Coşereanu a stabilit scorul final în minutele de prelungiri, tot în urma unei faze unu la unu cu portarul.
Cu această victorie CS Mioveni a acumulat 6 puncte în clasament, iar etapa următoare va evolua în deplasare la Pandurii Tg Jiu.

CS Mioveni - CS Baloteşti 3-0 (1-0)

Au marcat: Năstăsie (20), Ayza (72), Coşereanu (90+3)
n Mioveni: Sima - Alexe, Celea, Burnea, Edi Stoica - Lazăr, Mîrzeanu - Rădescu (74 Coşereanu), Năstăsie (67 Balint), Ayza - Popescu (84 Comănescu). Antrenor: Iordan Eftimie
n Baloteşti: Iordan - Dedu, Flămânzeanu, Marciuc, Ghiţă - Niculae (74 Gojnea),  Predescu, Vasile Mihai (82 Filip), Cosmin Mihai - Neagu, Ov. Marin (46 Paraschiv). Antrenor: Emil Ursu
Arbitru: Iuliana Demetrescu (Rm Vâlcea)
Cartonaşe galbene: Lazăr (31), Ayza (54), Comănescu (88), Celea (90+2) / Neagu (34), Flămânzeanu (62)
Stadion Orăşenesc, Spectatori 500

Cum s-au marcat golurile

n 1-0, min 20: lovitură liberă pentru CS Mioveni de pe partea dreaptă, mingea este centrată în careu la colţul lung, Rareş Lazăr apare nemarcat şi recentrează în faţa porţii, de unde Năstăsie împinge mingea în plasă
n 2-0, min 72: Sima degajează, Balint deviază cu capul pentru Ayza, brazilianul scapă singur cu portarul şi înscrie de la marginea careului
n 3-0, min 90+3: Balint îi pasează inteligent, printre lui Coşereanu, care scapă şi el singur cu portarul şi înscrie fără probleme

- min 60: contraatac CS Mioveni purtat de Popescu pe stînga, atacantul centrează în careul mic, de unde Ayza reia puţin peste
- min 68: Edi Stoica intră în careu pe stînga, după o combinaţie frumoasă, în trei, cu Ayza şi Popescu, este talonat de un adversar şi şutează din 3 m în portar
- min 70: Ayza este oprit eronat pe motiv de off-side, faza fiind finalizată cu o pasă decisivă către Balint
n min 72: 2-0!
- min 90: Alexe trimite o pasă printre, lui Coşereanu, acesta centrează în forţă în faţa porţii, însă Balint, apărut în faţa porţii goale, de puţin nu reuşeşte să atingă balonul
n min 90+3: 3-0!

Culisele meciului... Culisele meciului... Culisele meciului....

Mai bine decît la matineu

n Meciul de la Mioveni s-a disputat vineri seară, de la ora 18,00. Deşi a fost destul de cald, temperaturile au fost mai acceptabile decît sîmbătă la ora 11,00, ora la care a fost iniţial programată partida.
n Deşi nu a fost televizat, jocul de vineri nu a fost urmărit din tribune decît de vreo 500 de spectatori, majoritatea comasaţi la tribuna I, unde au fost feriţi de soare.
Trei modificări
n Antrenorul Iordan Eftimie a făcut mai multe modificări în primul unsprezece, faţă de partida precedentă. Astfel, au fost titulari acum portarul Sima, fundaşul dreapta Alexe şi mijlocaşul Ayza.
n Ultimii doi au fost indisponibili pentru jocul de la Sangov, în timp ce goal-keeper-ul a fost atunci doar rezervă.

Brigadă de femei
n Partida a fost arbitrată de o brigadă exclusiv feminină, formată din Iuliana Demetrescu din Rm. Vîlcea la centru, ajutată de Mihaela Ţepuşă (Bucureşti) şi Marilena Nan (Alexandria) la margini.
n Rezervă de arbitru a fost braşoveanul Octavian Ciucanu, în timp ce observatori au fost delegaţi Irina Mîrţ (Bucureşti) pentru arbitri şi George Constantinescu (Slatina), de joc.

6 galbene
n Arbitru de centru a acordat în acest meci 6 cartonaşe galbene, 4 gazdelor şi două oaspeţilor, toate acordate corect.
n De la gazde au fost avertizaţi Lazăr (min 31 pentru lovitură în săritură), Ayza (min 54 pentru un fault  asupra lui C. MIhai), Comănescu (min 88 pentru o obstrucţie), Celea (min 90+2 pentru un fault din spate asupra lui Filip).

Doar 16 jucători pe foaie
n Cei doi jucători ai oaspeţilor care au primit galben sînt: Neagu pentru un fault dur la Edi Stoica în minutul 34 şi Flămînzeanu, în minutul 62 pentru un fault asupra lui Ayza.
n Oaspeţii au venit cu un lot subţire la acest meci, antrenorul Emil Ursu avînd doar 16 jucători la dispoziţie, în loc de 18, minimum, cum este normal.

4 juniori folosiţi

n Cei trei jucători Under 21 trimişi în teren de antrenorul Iordan Eftimie au fost portarul Valentin Sima (1997), Rareş Lazăr (1999), Alexandru Popescu (1998), iar pe parcurs a mai intrat şi Ovidiu Comănescu (1997).
n Căpitani ai celor două echipe au fost în acest joc Rareş Lazăr pentru CS Mioveni şi Marciuc la oaspeţi.
Croitoru, rezervă

n La CS Mioveni, nu au jucat niciun minut în acest meci portarul Flavius Croitoru şi jucătorii de cîmp Szabolcsz Kilyen, Robert Gherghe şi Alexandru Neagu.
n La oaspeţi, au făcut degeaba deplasarea la Mioveni portarul Fulga şi jucătorul de cîmp Rareş.

Sima - magnific în poartă
Valentin Sima a avut o prestaţie excelentă la meciul de vineri, reuşind să ţină intactă plasa porţii apărate. Goal-keeper-ul a avut şi cîteva intervenţii foarte bune, la una dintre ele fiind pur şi simplu senzaţional. Faza a fost în minutul 58, o lovitură liberă bătută de Dedu, de la 20 m, peste zid, în vinclu. Sima a fost pe fază şi a respins cu un reflex de moment mingea din vinclu, în corner.

Balint, 2 pase de gol
Atacantul Valentin Balint a început ca rezervă meciul de la Mioveni şi a fost introdus pe teren în minutul 67. Balint a avut o evoluţie foarte bună în cele 25 de minute jucate, acesta reuşind două pase de gol. Mai întîi, atacantul a deviat, cu capul, pentru Ayza, degajarea lui Sima, la golul de 2-0, pentru ca în prelungirile partidei să-i ofere pasa decisivă lui Coşereanu, la golul 3 al Mioveniului.

"I-ai numărul! I-ai numărul!"
Pe finalul partidei, Ovidiu Comănescu a fost şi el avertizat cu un galben de arbitra Iuliana Demetrescu. Acesta a obstrucţionat un jucător advers, dar centralul a lăsat faza să continue, fiind una de poartă periculoasă. Totul s-a derulat foarte repede, iar arbitra a alergat după fază, neputînd să vadă numărul jucătorului argeşean. Totuşi, aceasta a strigat de două ori spre margine, rezervei de arbitru să o ajute: "I-ai numărul! I-ai numărul!" s-a auzit de la centru, iar rezerva s-a conformat, transmiţînd apoi numărul jucătorului ce trebuia avertizat, după ce faza s-a oprit.

Două vîrfuri pe final
Ca şi în precedentele partide din acest debut de campionat, finalul jocului cu Baloteşti i-a găsit pe galben-verzi cu două vîrfuri pe teren. Balint a fost de data aceasta cel care a fost trimis în avanposturi să-l ajute pe Popescu pentru ultimele 25 de minute, în timp ce la Snagov, Ivan a intrat pentru 15 minute alături de Popescu, iar cu Academica, tot Balint a intrat pe parcurs.