Curierul Zilei - 27 de goluri în 10 meciuri

*** Apă cu bacterii în trei comune!     *** Sîntem campioni la mame sub 15 ani!     *** PASTILA de UMOR      *** Cursurile pietei valutare     *** Ursul a mîncat oaia omului     *** Turist de 22 de ani, mort de frig     *** A căzut în cap, pe casa scării      *** A nins pe Transfăgărăşan      *** Imnul Centenarului pe acorduri de pian!     *** Concert de pian pentru 4 mîini     *** Pasionalul tango, la Davila     *** 6 medalii la Campionatul Naţional     *** „Putem obţine o medalie în acest sezon“     *** Începe Memorialul Ziguli     *** Bogdan Cuzma a cîştigat Trofeul Câmpulung Muscel 2018     *** Cupa Romaniei Faza pe judeţ      *** Învinşi în deplasarea de la Horezu     *** Vor calificare în optimi!     *** Fost antrenor al Mioveniului, la Dinamo

27 de goluri în 10 meciuri Imprimare E-mail
marţi, 21 august 2018

Liga 2 - retrospectiva etapei a 2-a: Goluri mai multe doar pe 8 stadioane

27 de goluri în 10 meciuri

Începută vineri, cu două victorii ale gazdelor, etapa cu numărul 3 din Liga a II-a a continuat sîmbătă cu alte cinci partide, în care partea leului a revenit oaspeţilor şi s-a terminat duminică, cu alte rezultate scontate.

Vineri, CS Mioveni şi Petrolul au cîştigat partidele de pe propriul teren, argeşenii făcînd-o destul de clar, iar prăzarii, cu ceva emoţii. Sîmbătă, cu excepţia meciului de la Brăila, dintre Dacia Unirea şi UTA, terminat la egalitate, scor 0-0, celelalte patru partide au fost cîştigate de oaspeţi, cel mai dramatic fiind derby-ul de la Timişoara. Iar două victorii ale oaspeţilor au aparţinut unor echipe din Ilfov, Sportul Snagov şi Academica Clinceni. Primii au trecut cu 3-1 de Daco-Getica, în timp ce Academica s-a impus cu 4-1 în faţa celor de la SSC Farul, într-un meci disputat la Călăraşi. Ca o coincidenţă nefericită, ambele învinse au primit cîte opt goluri în ultimele două runde şi au în clasament doar o singură victorie după trei runde disputate. În fine, duminică, două gazde din trei au cîştigat, U Cuj şi FC Argeş, în timp ce un al treilea meci, de la Timişoara, s-a terminat la egalitate.

Gazarii şi-au revenit

l ACS Petrolul 52 – Pandurii Tîrgu Jiu 2-1 (2-0)
Sergiu Arnăutu (3 – pen.), Sebastian Ghinga (40) / Nicolae Pîrvulescu (85)
Petrolul a avut ceva emoţii pe finalul meciului, deşi pînă atunci a condus ostilităţile. Găzarii au deschis scorul la prima fază de poartă, obţinînd un penalty şi transformat de Arnăutu. Apoi, în finalul reprizei Ghinga a marcat pentru 2-0, aducînd liniştea în tabăra petrolistă. Emoţiile pentru gazde au apărut de-abia pe final, cînd oaspeţii au redus din handicap prin Pîrvulescu, în minutul 85, însă pînă la final, nu s-a mai întîmplat nimic notabil pe tabela de marcaj.

Chindia, lider

l Aerostar Bacău – Chindia Tîrgovişte 0-2 (0-0)
Cristian Cherchez (58), Daniel Florea (90+4)
Echipa antrenată de Viorel Moldovan are parte de un start de campionat impresionant, ajungînd la a treia victorie consecutivă. Ultima victimă a Chindiei a fost nou-promovata Aerostar, care a fost învinsă pe teren propriu cu 2-0. Cherchez, aflat şi el la al treilea meci consecutiv cu gol marcat, a punctat primul, profitînd de o eroare de preluare a lui Sorin Ichim, iar Daniel Florea a închis tabela în prelungiri, cu un şut plasat care a trimis mingea lîngă bara din stînga lui Potcoavă. Tîrgoviştenii au trecut pe primul loc, pe care îl mai puteau pierde pînă la finalul etapei doar dacă Energeticianul învingea pe U Cluj, în derby-ul etapei, programat duminică.

Victorie clară

l CS Mioveni – CS Baloteşti 3-0 (1-0)
Cosmin Năstăsie (21), Roberto Ayza (72), Valentin Coşereanu (90+3)
CS Mioveni a învins, clar, fără emoţii, lanterna roşie CS Baloteşti. A fost 3-0 în meciul de vineri seară, din debutul etapei, gazdele conducînd încă de la pauză. Năstăsie a deschis scorul în minutul 20, la prima fază periculoasă în careul advers, în timp ce portarul Sima s-a remarcat în două rînduri, după pauză, între buturile galben-verzilor. Finalul partidei de la Mivoveni a fost unul încins, cu alte două goluri în poarta ilfovenilor. Pentru 2-0 a înscris Ayza în minutul 72 pe un contraatac, în timp ce tabela a fost închisă de Coşereanu, în minutele de prelungiri, tot pe un contraatac.

Remiză albă

l Dacia Unirea Brăila – AFC UTA Arad 0-0
La Brăila s-a înregistrat sîmbătă, una dintre cele două remize albe ale etapei. Dacia Unirea din localitate şi UTA s-au anihilat, perfect, recipros dovedind că au un început mai greu de campionat. Gazdele nu au acumulat pînă acum decît două puncte în clasament, în timp ce arădenii lui Ionuţ Popa se pot mîndri cu o victorie şi această remiză în primele trei etape ale sezonului. După acest rezultat, UTA se află, fix la mijlocul clasamentului, în timp ce Brăila este chiar deasupra liniei de retrogradare.

Snagovul, surpriză

l Daco-Getica Bucureşti – Sportul Snagov 1-3 (1-2)
Cristian Bustea (37) / Cătălin Hlistei (3), Ioan Şerban (27), Darius Buia (89)
După ce în prima etapă a remizat la Petrolul, iar în runda a doua a învins Mioveniul cu 2-0, Sportul Snagov a arătat în week-end că va fi una dintre nucile tari ale acestui campionat. Ilfovenii au învins în deplasare pe Daco-Getica, cu 3-1, oferind, poate, una dintre surprizele acestei runde. Oaspeţii au fost tot timpul la cîrma jocului, conducînd încă din minutul 3, prin golul lui Hlistei, jucător care marcase şi în poarta Mioveniului. Apoi, Serban a făcut 2-0 pentru Sportul, pentru ca în finalul reprizei, Bustea să reducă din handicap. A fost doar un foc de paie, pentru că în repriza secundă, Snagovul a menţinut intactă poarta, ba, mai mult, a reuşit să mai marcheze o dată, în minutul 89 prin Buia, stabilind scorul final.
Marinarii, eşuaţi

SSC Farul Constanţa – Academica Clinceni 1-4 (0-2)

Momodou Jallow (70) / Ciprian Gliga (17), Vasile Olariu (20), Alexandru Nicola (71), Vlad Mihalcea (90)
Este al doilea meci la rînd în care marinarii primesc 4 goluri, după ce runda trecută au fost umiliţi şi de UTA, scor 2-4. În prima etapă, ei au trecut de ACS Poli Timişoara cu 4-1. De remarcat faptul că Farul a jucat în acest meci la Călăraşi, nefiind încă rezolvate problemele cu autorităţile de la Constanţa. În celălalt meci acasă din acest sezon, Farul a jucat la Ovidiu, unde dispută meciurile de acasă Viitorul, gruparea lui Hagi din L1. De partea cealaltă, Clinceni pare o echipa în mare formă, după ce etapa trecută a cîştigat cu un scor şi mai mare, 5-0 cu Daco-Getica. Cu aceste rezultate, SSC Farul se află pe locul 13 din cele 20 de echipe din Liga a II-a, cu trei puncte, golaveraj 7-9 şi minus 3 la adevăr, în timp ce Academica a ajuns pe locul 5.

Derbi la Timişoara

l Ripensia Timişoara – ASU Politehnica Timişoara 2-3 (1-0)
Adrian Ungureanu (2), Andrei Dumiter (60) / Cosmin Bîrnoi (54), Octavian Drăghici (77), Denis Golda (90+4)
Cu 8 români U22 folosiţi, ACS Poli a cîştigat în prelungiri meciul cu concitatida Ripensia. partida dintre Ripensia şi ACS Poli a avut parte de un final dramatic pentru gazde, care au condus în două rînduri, dar au părăsit terenul învinse. Ungureanu a deschis scorul după doar două minute de joc, stabilind şi scorul primei reprize. Oaspeţii, care au avut în primul 11 nu mai puţin de şapte jucători născuţi după 1 ianuarie 1997, incluzîndu-l aici şi pe ghanezul Opoku, au egalat la şase minute după reluare prin Bîrnoi. După o oră de joc, Ripensia a preluat din nou conducerea, prin golgheterul Dumiter, ajuns la al treilea meci consecutiv cu gol marcat. Căpitan în premieră pentru ACS Poli, Drăghici a restabilit egalitatea în minutul 77, iar lovitura de graţie a venit în al patrulea minut de prelungire. Atunci, Golda, unul dintre cei doi U22 români intraţi în repriza secundă, a marcat cu un şut sub bară, cîştigînd pentru echipa sa cele trei puncte puse în joc.
Joc foarte slab

ACS Poli Timişoara – Luceafărul Oradea 0-0

ASU Politehnica şi Luceafărul Oradea au închis etapa cu un 0-0 scos după un meci destul de slab, cu un ritm scăzut.  În prima repriză, jocul de fotbal a lăsat mult de dorit în ceea ce priveşte ocaziile sau spectacolul. În minutul 7, gazdele puteau însă profita. Prejmereanu a trimis o pasă neglijentă la portar, iar Bozian a interceptat în careu, dar a intrat în unghi mort şi faza s-a stins. Luceafărul aproape că nu a contat, nici măcar prin Vasile Pop, care a tras mult peste poartă o lovitură liberă. Scutaru putea avea şi el o şansă bună, găsit de o fază în poziţie bună în careu, dar a luftat aiurea. Vasile Pop a scăpat o singură dată spre poartă, dar a fost blocat de Murariu. Înainte de pauză, Mera era în poziţie bună, lîngă poartarul Moga, dar a fost blocat de goalkeeperul orădenilor. Astfel, la pauză s-a intrat cu 0-0, iar la pauză, antrenorul alb-violeţilor i-a schimbat pe Miholca şi Vidrăsan cu Bănică şi Nicolescu. În minutul 53, după un corner, balonul a ajuns la Mera, care a tras din şase metri, dar pe direcţia lui Moga. Primul şut sănătos al gazdelor a venit abia în minutul 64, când nou-intratul Bănică a tras bine din careu, dar balonul s-a dus pe lângă poartă. După acest şut însă, meciul a rămas la fel de slab. Nici din lovitură liberă nu s-a putut naşte pericol. Bănică a avut două şanse de a marca în minutele 82 şi 83. Prima dată a fost blocat de Moga, iar apoi, nu a nimerit spaţiul porţii.

U Cluj confirmă

l AS FC Universitatea Cluj – ACS Energeticianul 3-0 (2-0)
Pe un teren care arăta ca după bombardament, devenit scenă pentru Untold înainte de gazon pentru fotbal, U Cluj a arătat de ce este echipa cotată cu prima şansă la promovare.  Falub a început în premieră cu Kofi, închizătorul împrumutat de la Viitorul şi l-a urcat pe Giurgiu lîngă Florescu, în centrul liniei mediene. Schimbarea s-a dovedit bună. U Cluj a avut controlul partidei, iar primul gol a venit logic şi destul de repede. Gavra a marcat din întoarcere, după pasa lui Giurgiu, cu capul (18). Atacurile Universităţii au continuat şi după 1-0, iar Giurgiu avea să înscrie şi el, cu exteriorul la colţul lung, din pasa lui Florescu (42). S-a intrat cu 2-0 la pauză, iar Energeticianul nu a dat semne că ar putea reveni şi tot clujenii au fost cei care au marcat. Gavra, fostul atacant de la Viitorul, a reuşit “dubla”, cu capul din 10 metri, la poarta cu gazon ceva mai bun, unde a fost aşezată scena la Untold. Pe final, clujenii s-au întrecut în ratări, iar hattrick-ul lui Gavra a fost anulat pentru offside. A rămas 3-0, o victorie clară a Universităţii care şi-a demonstrat superioritatea netă faţă de Energeticianul.

Goluri din 11m i în prelungiri

l Fotbal Club Argeş – FC Metaloglobus 2-0 (1-0)
Au marcat: Buhăescu 7', Oancea 90+4'
Un gol în debutul meciului şi altul în finalul lui au stabilit scorul final al partidei de la Piteşti. Primul din unsprezece metri şi al doilea în prelungiri, ambele, reuşite de gazde, au dus FC Argeş pe locul 2 al clasamentului Ligii a II-a, echipa lui Emil Săndoi, avînd două victorii şi un egal în acest debut de sezon. Partida nu a fost una spectaculoasă, căldura de duminică de la prînz spunîndu-şi cuvîntul. Piteştenii au înscris tot ce au avut pe poartă, FC Argeş mai putîndu-se lăuda cu alte două ocazii în debutul reprizei secunde, în timp ce oaspeţii nu au dat emoţii gazdelor decît în finalul primei reprize la o lovitură liberă. Dacă, după acest rezultat, FC Argeş s-a săltat pe locul 2, Metaloglobus s-a afundat în subsolul clasamentului, ajungînd antepenultima în top.