Curierul Zilei - Unirea Bascov a părăsit Cupa României
PRIMA PAGINA arrow Sport arrow Unirea Bascov a părăsit Cupa României

*** Hoţ filmat cînd fura dintr-un centru pentru copii     *** Un medic şi-a transformat maşina-n tomberon!     *** Detenţia la domiciliu, neconstituţională!     *** Delict pe insula Caprelor!     *** „O creatură delicată” şi „Scurtcircuit”, la Cinema Bucureşti     *** Academicianul Gheorghe Păun vorbeşte despre globalizare     *** Chinezii, interesaţi de domeniul agro-alimentar din Argeş      *** Afacerile din comerţ, în creştere     *** Spionaţi de adversari     *** Culisele meciului FC Argeş - U Cluj     *** La doar 1 punct de podium!     *** „Diferenţa trebuia să fie mult mai mare!“     *** „N-am găsit soluţii să desfacem apărarea“     *** Liga Campionilor, Etapa 1     *** „Am crezut în echipă, de la început!“     *** Unirea Bascov, pe locul 4     *** Codin şi Preda au adus primul punct al lui Bradu     *** 24 de goluri, 7 penaltiuri, o eliminare

Unirea Bascov a părăsit Cupa României Imprimare E-mail
marţi, 21 august 2018

Eliminaţi de o colegă de serie

Unirea Bascov a părăsit Cupa României

Unirea Bascov, una dintre reprezentantele judeţului în viitoarea ediţie de Liga a III-a, a fost eliminată ieri seară din Cupa României, în faza a II-a, după ce a pierdut cu 2-1 meciul de pe propriul teren, cu Sporting Roşiori. Echipa lui Adrian Dulcea ajunsese în această fază a competiţiei după ce eliminase în primul tur, pe Atletic Bradu.

Argeşenii au condus cu 1-0, la pauză,  în partida disputată pe terenul de la Grupul Şcolar Colibaşi, însă la reluare oaspeţii au revenit pe tabelă şi apoi, în finalul partidei au marcat şi golul victoriei. Scorul a fost deschis de Isfan, în minutul 30, mijlocaşul finalizând cu capul din interiorul careului, o centrare de pe dreapta venită de la Ciocârlan. Pentru oaspeţi, Simian a egalat în minutul 51, după o recuperare a lui Roman din faţa lui Stancu şi o centrare în faţa porţii, iar Badea a adus victoria în minutul 88, finalizînd, cu un şut la colţul lung, din careu, o centrare de pe dreapta.  Bascovenii au plătit tribut în această partidă şi ratărilor mari, Dalu, Sanda, Sucală, Isfan şi Marcu irosind ocazii bune de gol.

„Nemulţumit de înfrîngere!”

Antrenorul Unirii Bascov,  Adrian Dulcea a comentat după meci eliminarea echipei sale: „Un meci bun, ca nivel de joc, destul de echilibrat, dar, din păcate, am făcut greşeli foarte mari în defensivă, iar în atac, din 5-6 oportunităţi mari, am reuşit doar un gol. Dacă mai dădeam un gol, la 1-0, sau la 1-1, era mult mai greu să ne bată adversarul. Pe lîngă asta, Isfan şi Dalu s-au accidentat şi am fost nevoit să fac schimbările repede, iar asta s-a văzut pe finalul jocului, cînd oaspeţii au reuşit să revină. A fost un joc de care aveam nevoie în perioada asta de pregătire, dar sînt nemulţumit de faptul că este totuşi o înfrîngere… Totuşi, ne ajută să vedem şi punctele slabe şi să îmbunătăţim jocul ca să nu avem probleme în campionat”.

„Joc disputat”

De partea cealaltă, antrenorul oaspeţilor, Florin Şoavă a declarat: „A fost un joc foarte disputat, am întîlnit o echipă cu jucători experimentaţi, dar deşi am jucat în deplasare am controlat jocul şi pentru asta sînt foarte bucuros. Am reuşit să cîştigăm după ce am fost conduşi la pauză cu 1 la 0, în partea a doua a jocului am întors rezultatul şi am cîştigat cu 2 la 1. Asta îmi doresc cel mai mult de la jucătorii mei, indiferent pe ce teren jucăm, să avem posesia, să fim agresivi, să avem o bună mobilitate la mijlocul terenului şi să evităm micile greşeli din defensivă care ne pot costa foarte scump. Felicit jucătorii pentru atitudinea pozitivă şi pentru victorie“.