Curierul Zilei - Derby încheiat nedecis!

*** „Cel mai frumos copil din Argeş“!     *** Se opreşte curentul în Topoloveni     *** Doctorul Dan Manu şi academicienii     *** PASTILA de UMOR      *** 61 de km de asfalt deszăpezit la Mioveni      *** Sfinţii zilei      *** Dragoste la prima vedere!     *** SARMALE DE PORC     *** Evenimente 17 decembrie de-a lungul vremii     *** Cenaclul „Armonii Argeşene“     *** Campanie Umanitară „Găteşti şi Dăruieşti“ la Mioveni     *** Fuego a colindat la Piteşti!     *** Carson, la debut     *** Victoria asigură prezenţa în Top 6!     *** Raliul Argeşului, în aprilie!      *** Pe podium la Ploieşti!     *** Fără medalie la Campionatele Mondiale!     *** Liga 1 Etapa 20     *** Locul 1 la finalul turului!     *** Noi medalii pentru CSM Piteşti şi CS Dacia Mioveni     *** A luat foc coşul de fum      *** Argeşul mai pierde un primar     *** Prins băut la volan!     *** La 87 de ani, a provocat accident în lanţ     *** A dat foc la haine şi şi-a incendiat casa     *** Demisia directorului de la Spitalul Municipal e pe bune

Derby încheiat nedecis! Imprimare E-mail
(3 voturi)
luni, 27 august 2018

Au plecat neînvinşi de pe terenul liderului

Derby încheiat nedecis!

Chindia Târgovişte - FC Argeş 1-1(0-0) A marcat: Cherchez(min.50) / Buhăescu(min.70)

FC Argeş continuă să rămînă neînvinsă după primele patru etape disputate din această ediţie de campionat. Echipa din Trivale a plecat cu un punct de pe terenul liderului, după ce sîmbătă după-amiază, a încheiat nedecis, 1-1, derbyul acestei runde, cu Chindia Târgovişte.

După o primă repriză anostă, în care ocaziile de gol au lipsit cu desăvîrşire la cele două porţi, jocul s-a mai animat după pauză. Gazdele au început mai bine partea secundă a întîlnirii şi au deschis scorul prin Cristi Cherchez. Atacantul dîmboviţean l-a învins pe Ureche cu un şut din interiorul careului, cu largul concurs al portarului piteştean care a scăpat mingea printre mîini la şutul lui Cherchez. După primirea golului, alb-violeţii au ieşit la joc, iar ocaziile de gol la poarta dîmboviţenilor, chiar dacă nu au fost multe, au început să apară. Argeşenii au reuşit să restabilească egalitatea cu 20 de minute înainte de final. Buhăescu a primit o pasă de 40 de metri, l-a lobat direct din preluare pe Vătafu şi a trimis în plasă, din interiorul careului. FC Argeş putea trece în avantaj un minut mai tîrziu, însă Buleică a trimis cu capul în transversală, din centrarea lui Năstăsie. Emil Săndoi, antrenorul alb-violeţilor a fost eliminat cu zece minute înainte de final pentru o greşeală stupidă. Tehnicianul grupării din Trivale nu şi-a dat seama că este foarte aproape de suprafaţa de joc şi a încercat să oprească mingea crezînd că aceasta urma să iasă afară, însă balonul era în posesia lui Neguţ şi nu părăsise terenul. Centralul Comănescu a oprit jocul şi i-a cerut lui Săndoi să meargă în tribune. S-a terminat 1-1, un rezultat echitabil pentru ambele formaţii, avînd în vedere modul în care s-au derulat ostilităţile. În urma acestei remize, Chindia a rămas în fotoliul de lider, cu cele 10 puncte acumulate în aceste 4 etape, în timp ce FC Argeş se menţine pe locul 4, cu 8 puncte strînse tot în 4 runde.