Curierul Zilei - 0-0 la debutul în Liga Naţiunilor
PRIMA PAGINA arrow Sport arrow 0-0 la debutul în Liga Naţiunilor

*** Cea mai frumoasă fată din cartier: domnul Mihai Alexandrescu, purtător de cuvânt al PNL Argeş     *** Evitaţi îngheţarea contorului de apă!      *** PASTILA de UMOR      *** Adrian şi Anca Tase susţin o prelegere depre boli grave     *** Sufletiştii au dăruit seminţe la Piteşti     *** Copil din Mioveni are nevoie de ajutor     *** Spectacol aviatic de Ziua Naţională, la Mioveni      *** Incendiu la stîlpul electric     *** Riscă să fie evacuată pentru 1.000 de lei     *** S-a proptit cu maşina într-un stîlp     *** Asistentă cu arsuri, refuzată de spitale      *** Accident grav, la Valea Ursului     *** Maşină de marfă prinsă între o dubiţă şi TIR     *** Unirea Bascov, remiză, de la 2-0     *** Culisele meciului     *** Doar egal, după ce au condus la pauză     *** Ripensia Timişoara - CS Mioveni 1-1 (0-1)     *** România, victorie cu Lituania, în Liga Naţiunilor     *** Susţinuţi de fani     *** La 4 puncte de lider!      *** Campioana ne-a predat o lecţie de baschet!     *** Nini: „O înfrîngere care doare“     *** Cristian Achim: „Mă bucură reacţia echipei”

0-0 la debutul în Liga Naţiunilor Imprimare E-mail
luni, 10 septembrie 2018

România a dezamăgit în faţa Muntenegrului,

0-0 la debutul în Liga Naţiunilor

Echipa naţională a disputat vineri seară primul meci în Liga Naţiunilor, o nouă competiţie UEFA. Tricolorii au remizat, scor 0-0, cu Muntenegru într-un joc în care au evoluat din minutul 77 cu un jucător în plus. Mugosa a fost eliminat după ce a primit două cartonaşe galbene. În celălalt joc al grupei, Serbia a învins în Lituania cu 1-0.

Partida s-a jucat pe  Stadionul „Ilie Oană“ din Ploieşti, fără spectatori. Aceasta este al treilea meci în ultimii doi ani în care prima reprezentativă nu reuşeşte să învingă Muntenegru, după 1-1 acasă şi 0-1 în deplasare în preliminariile CM 2018. Prima ocazie a partidei a aparţinut formaţiei oaspete, chiar în minutul 1, cînd Mirko Ivanic a şutat puternic de la aproximativ 18 metri, însă Tătăruşanu a prins fără probleme. În minutul 7, Alexandru Chipciu a semnat prima ocazie a României. El a primit o pasă în banda dreaptă, a depăşit un adversar intrând în centru, dar mingea şutată de el de la 20 de metri a trecut peste poarta lui Danijel Petkovic. Jucătorii muntenegreni au solicitat o lovitură de la unsprezece metri un minut mai tîrziu la o intervenţie din spate a lui Săpunaru asupra lui Boljevic în careul „tricolorilor“, însă centralul slovac Ivan Kruzliak nu a dictat penalty. Vlad Chiricheş a trimis cu capul pe lîngă poarta Muntenegrului în minutul 21. Cinci minute mai tîrziu tot el a şutat cu latul pe lîngă poartă dintr-o poziţie excelentă în urma unei pase de la Alexandru Maxim. Căpitanul naţionalei nu a încheiat însă repriza pe teren, el fiind înlocuit cu Mihai Bălaşa (minutul 31) în urma unei accidentări la piciorul stîng. Pe finalul primei reprize, Mitriţă a primit o pasă de la Stanciu şi a şutat de la aproximativ 28 de metri, dar mingea a trecut razant peste poarta lui Danijel Petkovic. După pauză, reprezentativa României a revenit în ofensivă, Keşeru ameninţînd poarta adversă cu un şut de la 6 metri la colţul scurt, respins cu dificultate de Petkovic. Au trecut apoi pe rînd pe lîngă deschiderea scorului Chipciu (59), Keşeru (64) şi Stanciu (69). Oaspeţii au cerut din nou penalty în minutul 59 cînd atacantul Stefan Mugosa s-a prăbuşit în careul „tricolorilor“ acuzînd o lovitură în figură din partea lui Săpunaru, însă şi de această dată arbitrul a lăsat jocul să continue. În minutul 72, Claudiu Keşeru l-a pus într-o poziţie favorabilă pe Mihai Pintilii, însă acesta a încearcat un lob dejucat uşor de Petkovic. Selecţionata Muntenegrului a rămas în zece jucători din minutul 77. Atacantul Stefan Mugosa a intrat imprudent la o minge şi l-a faultat pe Mihai Bălaşa, centralul slovac arătîndu-i cel de-al doilea cartonaş galben şi automat pe cel roşu. Constantin Budescu, intrat în locul lui Alexandru Mitriţă în repriza secundă, a încercat şi el un lob de la mijlocul terenului, însă mingea a trecut pe lîngă poartă (minutul 80). În prelungirile partidei, Paul Anton şi-a trecut la rândul lui o ocazie în cont, şutul său de la 16 metri trecând peste poarta muntenegrenilor. În cealaltă partidă a Grupei a 4-a, Seria C, a Ligii Naţiunilor, Serbia a câştigat cu 1-0 în deplasare cu Lituania. După prima etapă, clasamentul grupei este următorul: 1. Serbia - 3 puncte, 2. Muntenegru 1 punct, 3. România - 1 punct, 4. Lituania - 0 puncte. Sursa: www.romaniansoccer.ro

l România: 12. Tătăruşanu – 2. Benzar, 6. Chiricheş-cpt. (5. Bălaşa, 31′), 22. Săpunaru, 11. Bancu – 8. Pintilii (15. Anton, 73′), 23. Stanciu – 7. Chipciu, 10. Maxim, 20. Mitriţă (14. Budescu, 68′) – 13. Keşeru. Selecţioner: Cosmin Contra
Rezerve: 1. Pantilimon, 16. Niţă – 3. Toşca, 4. Manea, 9. Rotariu, 18. Stoian, 21. T. Băluţă, 17. Drăguş, 19. Ţucudean

l  Muntenegru: 1. Petkovic – 2. Stojkovic, 15. Savic, 22. Simic, 6. Tomasevic – 19. Scekic (7. Kosovic, 74′), 4. Vukcevic – 3. Boljevic (11. Beciraj, 80′), 20. Ivanic, 16. Jovovic – 9. Mugosa. Selecționer: Ljubisa Tumbakovic
Rezerve: 12. Mijatovic, 13. Ljuljanovic – 5. Kopitovic, 8. Hocko, 10. Jankovic, 17. Savicevic, 18. Haksabanovic, 21. Radunovic, 23. Zoric    Arbitru: Ivan Kruşliak.