Curierul Zilei - Remiză pentru selecţionata lui Roşu
PRIMA PAGINA arrow sport arrow stiri sport arrow Remiză pentru selecţionata lui Roşu

*** Când Dumnezeu a făcut lumea, moşii noştri erau de faţă; celţii ţineau căldăruşa, iar geţii aveau busuiocul în mână!     *** Ajutoare financiare, de la UE, pentru maşini electrice şi hibrid     *** PASTILA de UMOR      *** Investiţiile străine au scăzut!     *** S-a încheiat Festivalul Ludicus de la Mioveni     *** Cinci instituţii de învăţămînt din Cîmpulung dotate cu calculatoare de ultimă generaţie     *** Tineri solişti la Filarmonica Piteşti     *** „Banda celor şase ciori“      *** Tînăr profesor luptă pentru viaţa lui     *** Dumitru Coarnă: Poliţistul a procedat corect!     *** Şoferul care a ucis-o, a ajuns în arest!     *** Rudar, trimis în judecată pentru ultraj     *** Liga Naţiunilor     *** Bradu - prima victorie, Bascovul - neînvinsă     *** Ultimul meci înainte de EURO, pentru tricolorii mici     *** A luat roşu, dar România nu a pierdut     *** Panait, accidentat      *** Adrian Preda în finala Campionatului European!     *** „Trebuie să corectăm lacunele pe care le avem“     *** Fleşeriu: „Apărarea agresivă a cîştigat meciul“     *** „Ne-am atins obiectivul!“

Remiză pentru selecţionata lui Roşu Imprimare E-mail
sâmbătă, 15 septembrie 2018

Remiză pentru selecţionata lui Roşu

Selecţionata Under 18 a României a remizat cu reprezentativa Suediei, scor 1-1, de în cel de-al doilea meci din cadrul Turneului celor 4 Naţiuni.  După o primă repriză încheiată fără gol, tricolorii au deschis scorul în minutul 49 prin Luis Niţu. Gazdele au revenit în joc pe final şi au înscris golul egalizator în minutul 78, prin Kayambe. În ultima partidă din cadrul Turneului celor 4 Naţiuni tricolorii urmau să întîlnească Norvegia, pe stadionul Sävstaås IP (Bollnäs).

Pentru meciul de astăzi, selecţionerul Laurenţiu Roşu s-a decis asupra următoarei echipe: 1.Şerban – 13. Georgescu, 15. Niţă, 4. Marin, 14. Cohan – 16. Mărginean, 6. Negrean – 17. Niţu, 20. Mitrea-cpt, 18. Marrone – 19. Bodea. Rezerve: 12. Ducan – 2. Rus, 3. Tand, 5. Dumitrescu, 7. June, 8. Albu, 9. Toma, 10. Miculescu, 11. Stan
În primul meci, tricolorii au pierdut în prelungiri partida contra Austriei, scor 3-2, după ce au condus cu 2-0. Pentru participarea la turneul din Suedia, selecţionerul reprezentativei U18 a României, Laurenţiu Roşu, a convocat 20 de jucători:
Portari: Alexandru Şerban (FC Viitorul), Răzvan Ducan (FCSB)
Fundaşi: Alex Georgescu (FC Viitorul), Andres Dumitrescu (FC Piteşti 2008), Alexandru Rus (Ardealul Cluj), George Marin (Astra), Cristian Tand (Ardealul Cluj), Loren Niţă (CNP Târgu Mureş/FC Interstar Sibiu)
Mijlocaşi: Dragoş Albu (FC Utrecht), Alexandru Negrean (FC Viitorul), Vlad Mitrea (Internazionale Milano), Andrei Mărginean (Sassuolo), Aurel June (Sporting Vaslui), Salvatore Marrone (Nurnberg), Mihai Cohan (Universitatea Cluj), Luis Niţu (U Craiova 1948 Club Sportiv)
Atacanţi: David Miculescu (UTA Arad), Daniel Toma (Fotbal Club Rapid), Alexandru Bodea (FCSB), Claudiu Stan (Dinamo)
Generaţia formată din jucători născuţi începînd cu 2001 va debuta în preliminariile Campionatului European Under 19 abia în toamna anului viitor.